Kuchnia śródziemnomorska
Kuchnia śródziemnomorska znana i ceniona na całym świecie, oprócz swych walorów smakowych, ma też dobry wpływ na nasz organizm, dlatego warta jest naszej uwagi.
Kuchnie tę charakteryzuje połączenie prostoty z wyrafinowaniem.
Położenie geograficzne Grecji, Włoch, Hiszpanii i południowej Francji w rejonie Morza Śródziemnego, w ciepłym i wilgotnym klimacie, w znaczący sposób wpłynęło na nawyki żywieniowe mieszkańców tych krajów i to jak wykazały badania naukowe - z dobrym dla ich zdrowia skutkiem.
Odnotowuje się tam najmniej przypadków choroby niedokrwiennej oraz zawałów serca.
Średnia długość życia jest w tych okolicach najdłuższa.
Tak więc kuchnia śródziemnomorska to wspaniałe połączenie pysznych potraw ze zdrowym odżywaniem się.
Podstawą śródziemnomorskiego menu są świeże owoce i warzywa, zioła, ryby i owoce morza, zboża, oliwa i wino.
Typowe zioła używane w kuchni śródziemnomorskiej to bazylia, rozmaryn, oregano, tymianek, szałwia, kminek - wiele z nich zawiera silne przeciwutleniacze, chroniące przed miażdżycą.
Wyjątkowe miejsce w diecie śródziemnomorskiej zajmują ryby morskie i owoce morza.
Produkty te są również bardzo bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także białka, np. 100 gramowy filet zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik.
Jest to ponadto białko lepiej przyswajalne niż pochodzące z wołowiny, wieprzowiny czy baraniny.
W rybach znajduje się też wiele wapnia i fosforu, potrzebnych do utrzymania w dobrym stanie kości.
Wyjątkowo cenny jest jod - bez niego nie mogłaby funkcjonować tarczyca. Trzeba jednak wiedzieć, że jod zawierają tylko morskie gatunki ryb.
Z kolei owoce morza - ostrygi, kraby, małże, krewetki – są bogatym źródłem cynku, poprawiającego pracę całego systemu nerwowego.
Dieta śródziemnomorska bazuje na dużych ilościach gotowanych i surowych warzyw oraz owoców, ponadto na pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i makaronach.
Występuje w niej dużo potraw z całymi ziarnami zbóż, orzechami i warzywami strączkowymi, które są znakomitym źródłem błonnika pokarmowego, chroniącego przed nowotworem jelita grubego.
Stosunkowo niewiele je się mięs, zwłaszcza czerwonego (do 3-4 posiłków w tygodniu), przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia ryb, głównie morskich oraz drobiu.
Ponadto potrawy są często przyprawiane dużą ilością czosnku i cebuli, znanych ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i obniżających ciśnienie krwi.
Niewiele u używa się soli, za to mnóstwo przypraw.
W diecie śródziemnomorskiej spożywa się średnią ilość produktów mlecznych, głównie w postaci chudych twarogów i jogurtów.
Dopuszcza ona picie umiarkowanych ilości wina.
Przy czym naukowcy już dawno dowiedli, że najbardziej korzystne jest wino czerwone, posiadające szczególne działanie przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe.
Ponadto należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.
http://teatrsmaku.com.pl/kuchnie-swiata.html