Opal Ludwika XVIII
#1

   
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...ransen.jpg
Tutaj noszony przez króla Karola X (na ramieniu, jako zapięcie jego płaszcza koronacyjnego):
Opal Ludwika XVIII 
W Narodowym Muzeum Historii Naturalnej (Muséum National d´Histoire Naturelle, MNHN) w Paryżu można zobaczyć kilka klejnotów z kolekcji klejnotów koronnych, uratowanych z aukcji zorganizowanej przez rząd republikański w 1887 roku
Wśród nich jest duży owal Opal kupiony pod koniec lat 1810 przez króla Ludwika XVIII, z pięknymi białymi mlecznymi odcieniami.
Był używany przez Karola X (brata i następcę Ludwika XVIII) jako zapięcie jego płaszcza koronacyjnego, a później został zamontowany przez cesarzową Eugenię jako broszka (dodała obramowanie z małych diamentów):
https://members2.boardhost.com/royal-jew...06792.html
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%...0%B0_XVIII

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

       
Opal Ludwika XVIII
W 1849 roku niemiecki geolog Johann Menge dokonał pierwszego odkrycia cennego opalu w Australii, a odkrycie to otworzyło nową kartę w historii tego kamienia. Wielka sława australijskiego opalu sprawiła, że dawne legendy przygasły, ale istniały już wcześniej opale, które pozostawiły ślad w historii i otrzymały własne nazwy.

W 1818 roku król francuski Ludwik XVIII kupił od Węgier cenny biały opal o owalnym kształcie i wadze 77 karatów. 
W pobliżu węgierskiego miasta Cervenica – obecnie Słowacja, ale wtedy Słowacja była częścią Węgier – znajdowało się jedyne znane wówczas w Starym Świecie złoże cennego opalu. 
Być może rozwinął się w czasach Cesarstwa Rzymskiego. 
Nie wiadomo, w jaki sposób sam Ludwik wykorzystał swój nabytek, ale jego brat i następca Karol X nakazał wsadzić opal w zapięcie swojego płaszcza koronacyjnego, który miał na sobie podczas bezprecedensowo okazałej i luksusowej ceremonii koronacyjnej w 1825 roku.

Teraz opal Ludwika XVIII w innej oprawie – jest to broszka z 48 małymi diamentami, która została wykonana dla cesarzowej Eugenii, żony Napoleona III. 
Eugenia jednak nigdy nie nosiła opali, choć je uwielbiała – w tamtych czasach panował powszechny przesąd przypisując opalowi zdolność przyciągania nieszczęścia.

W 1887 roku Wielki Opal Ludwika XVIII, wraz z wieloma innymi francuskimi klejnotami koronnymi, został sprzedany na aukcji „Francuskich Diamentów Koronnych” zorganizowanej przez rząd III RP . 
Było to wydarzenie o charakterze politycznym: republika była zdeterminowana zerwać wszelkie więzi z monarchią. 
Wiele sprzedanych wówczas klejnotów i biżuterii pozostaje niedostępnych dla ogółu społeczeństwa, ale opal królewski został później odkupiony i obecnie znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu.
https://stiletto.blog/post/znamenitye-opaly-proshlogo

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: