30-05-2011, 13:34
Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium (L.) Sch.Bip.)
Gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Występuje naturalnie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale szeroko rozpowszechniony jako roślina uprawiana i dziczejąca – niemal w całej Europie, w Azji północnej, środkowej i na Dalekim Wschodzie, w Ameryce Północnej i w Chile.
W Polsce jest gatunkiem pospolitym w uprawie i w wielu miejscach zdziczałym i zadomowionym
Rośnie w górskich zaroślach w miejscach kamienistych, nad strumieniami, a jako roślina dziczejąca zwykle na siedliskach ruderalnych: przydrożach, przypłociach, na nieużytkach
Roślina o silnej woni jest uprawiana jako ozdobna, poza tym wykorzystywana jest jako roślina lecznicza
Bylina kwitnąca w Europie Środkowej od czerwca do października
Osiąga wysokość 70 cm.
Odmiany
W obrębie gatunku złocienia maruny wyróżnia się formy pomponowe białe i żółte oraz pojedyncze o białych kwiatach języczkowatych i żółtych rurkowatych.
W uprawie popularne są odmiany białe pomponowe – "Virgo" i "Pompon Weiss" oraz pojedyncze z kwiatami języczkowatymi w formie kołnierzyka – "Shneekrone", "Selma Stern" i "Crown White". Wyselekcjonowano również odmiany maruny silnie rosnące, o białych, pomponowych kwiatach takie jak "Gigantea Tetra" i "Coco", a także "Spring Spirit", "Summer Spirit" oraz seria odmian o nazwie Ivanka.
Kwiaty żółte wytwarza natomiast odmiana "Ivanka Sweet Yellow".
Spośród odmian maruny o białych, pojedynczych kwiatostanach godne polecenia są obficie kwitnąca "Daisy" i wczesna "Roya".
Liście złocienia maruna, zwanego inaczej wrotyczem już nasze praprababki polecały jako środek obniżający gorączkę i zioło zwalczające bóle migrenowe.
Roślina nie ma właściwości umożliwiających przerwanie już rozpoczętych napadów, ale zawsze może pomóc w zmniejszeniu ich częstotliwości.
Tak więc złocień maruna jest szczególnie polecany w profilaktyce migreny, przynosi ulgę od wszystkich objawów migrenowych: bólu, nudności, wymiotów; łagodzi ich nasilenie i zmniejsza częstotliwość występowania.
Może również osłabić wrażliwość na hałas i światło.
Złocień rekomendowany jest także osobom doznającym bólów reumatycznych i artretycznych.
Zwolennicy medycyny naturalnej utrzymują, że najskuteczniej działają świeże liście rośliny, która można również uprawiać w doniczkach.
Zalecana dawka maruny jest kilka listków dziennie i należy je spożywać w kanapkach złożonych z dwóch kromek, ponieważ surowe liście mogą powodować owrzodzenie warg.
I uwaga - kobiety w ciąży nie powinny spożywać maruny.
http://www.goldenline.pl/forum/1847368/wrotycz
Roślina ta używana od wieków w medycynie angielskiej, została przebadana pod koniec XX wieku przez naukowców amerykańskich, którzy potwierdzili jej wysoką skuteczność w leczeniu migren.
Wg amerykańskich badań wyciąg ze świeżej rośliny blokuje zwężenie naczyń zapobiegając bólom głowy i tym samym potwierdzając celowość jej użycia w angielskiej medycynie ludowej.