08-10-2011, 16:10
Serpentinite
Skała metamorficzna utworzona w strefie epi metamorfizmu regionalnego niskiego stopnia, powstała w wyniku metasomatozy hydrotermalnej. Nazwa pochodzi od minerałów Serpentynowych, które są głównym składnikiem tej skały.
Opisana w 1823 roku przez A. von Humbolta (łac. serpens - żmija, wąż - z uwagi na ich częste plamiste zabarwienie, a także żyłkową i falistą budowę.)
Występowanie: Polska, USA, Wielka Brytania, Irlandia, Szwajcaria, Rosja.
Głównymi minerałami Serpentynitów o znaczeniu skałotwórczym są Serpentyny przeważnie reprezentowane przez Chryzotyl, Antygoryt i Lizardyt.
Pobocznie mogą występować także Magnetyt, Garnieryt, Tremolit, Talk, Chromit, Tytanit, Apatyt, Chloryt, Dolomit, Syderyt, Brucyt, Grossular, Hematyt, oraz Pirokseny (Diopsyd, Hedenbergit, Augit) i Oliwiny jako relikty Protolitu.
Mogą zdarzyć się gniazda Magnezytu, oraz sieci żyłek utworzonych przez Chalcedon, Sepiolit i wielu innych minerałów.
Zdarza się mineralizacja kruszcowa jak Arsenopiryt i Lölingit ze Złotego Stoku w Górach Złotych.
Barwa zielona, niebieskozielona, brunatna, czerwona, żółta, lub czarna.
Jest skałą zwięzłą, kruchą, często silnie spękaną poprzecinaną licznymi żyłkami wtórnych minerałów (Kwarc, Chalcedon, Opal, Sepiolit, Magnetyt i in.).
Tworzy duże masywy lub niewielkie ciała w obrębie skał ultrazasadowych
Odznacza się strukturą krystaliczną (blastyczną), drobno do gruboziarnistej, często włóknistą, siatkową oraz masywną i teksturą bezładną lub kierunkową (laminowaną, łupkową).
Serpentynite z żyłkami Azbestu Chryzotylowego ułożonego prostopadle do ich powierzchni nosi nazwę Żmijowca
Zastosowanie podobne do serpentynów.
Z masywami Serpentynitowymi związane bywają złoża Miedzi, Żelaza, Niklu, Azbestu, Talku, Magnezytu, a także wystąpienia cennych okazów minerałów takich jak Chryzopraz, Opal, Spinel, oraz główne złoża Nefrytu i Rodingitów.
Przeciwskazania:
Z powodu obecności Chromu i Niklu ozdobne "Piaski Serpentynitowe" nie nadają się do ozdabiania oczek wodnych lub akwariów - zatrucie wód metalami ciężkimi.
źródło
Za Zabkowicami Ślaskimi, miejscowość Grochowa jest tam kopalnia Serpentinite lub kopalnie w Nasławicach ( dolnoślaskie) trasa z Wrocławia na Kłodzko
można wybrać sobie ładne bryły np. do ogrodu....