05-02-2023, 23:23
Kamerun – Biały Miód i Wosk Pszczeli: dwie alternatywy dla uratowania lasu Mount Oku
18 lasów społeczności Mount Kilum Ijim zajmuje powierzchnię 20 000 hektarów, które otaczają piękne jezioro kraterowe położone na wysokości 3011 m n.p.m. w północno-zachodnim Kamerunie.
Są domem dla gatunków endemicznych, takich jak Turaco Bannermana i Bamenda Batis, dwóch gatunków ptaków szczególnie zagrożonych utratą siedlisk.
Flora, która rozwinęła się na tym wysoko położonym obszarze, jest szczególnie zróżnicowana.
Ma wiele gatunków, takich jak Prunus africana i Pittosporum veridiflorum , których produkty są bardzo poszukiwane przez przemysł farmaceutyczny.
Istniejąca kombinacja gatunków miododajnych i leczniczych pozwala na produkcję specjalnego rodzaju Miodu, Miodów Białych Oku.
W lasach znajduje się kilkaset tradycyjnych uli, które przyczyniają się do podniesienia wartości tej wyjątkowej bioróżnorodności.
Obszar wokół góry Kilim Ijum jest jednym z najgęściej zaludnionych w Kamerunie: 300 000 ludzi mieszka w odległości mniej niż jednego dnia marszu od lasów, które są narażone na wiele zagrożeń, takich jak ekstensywny rozwój rolnictwa i hodowli zwierząt, wylesianie i pożary buszu, które zagrażają równowagę ekologiczną.
Na miejscu społeczności organizują się: kilka lat temu powstała pierwsza spółdzielnia 1200 pszczelarzy.
Pszczelarze umieszczają swoje ule w lasach i przyczyniają się do ochrony lasów, ponieważ Miód i produkty z wosku pszczelego stanowią znaczną część ich dochodów.
Od 2013 roku Biały Miód Oku korzysta nawet z chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG).
Projekt ma na celu wsparcie rolników w 25 wioskach w rozwoju podsektorów gospodarczych sprzyjających ochronie różnorodności biologicznej.
Oczekuje się, że organizacja i wsparcie pszczelarzy w celu utworzenia czterech nowych spółdzielni zdolnych do produkcji wysokiej jakości Miodu i Wosku spowoduje wzrost dochodów z marketingu tych produktów (na rynkach krajowych, regionalnych lub międzynarodowych), a tym samym zachęci społeczności do ochrony obszary produkcyjne.
https://www.manandnature.org/en/projects...n-miel-en/