Ayurveda
#1

Co to jest Ayurveda
"Ayurveda – nauka o życiu. Veda oznacza wiedzę, Ayur – to życie. Zgodnie z Ayurvedą życie nie stanowi sztywnych podziałów, lecz jest harmonijnie płynącym strumieniem. Cały Wszechświat zbudowany jest z pięciu podstawowych elementów. Elementy te przenikają się wzajemnie - każdy z nich zawiera w sobie pozostałe cztery. Tak więc ayurvedyjskie podejście do życia jest holistyczne, całościowe.” Sri Sri Ravi Shankar

Informacje a Ajurvedzie, najstarszej ze znanych nam nauk medycznych, pojawiły się w formie przekazów ustnych już ok. 5 000 lat temu. Natomiast najstarszym pisanym świadectwem sztuki leczenia, jest licząca ok. 2 000 lat Rigweda, zawierająca rozprawy o higienie, diagnozie i terapii.

Od chwili zaistnienia, Ayurveda przeżywa kolejne okresy rozkwitu, a obecnie stała się znowu modna i jest stosowana z powodzeniem na całym świecie. Zasady Ayurvedy są uniwersalne i ponadczasowe. Mają zastosowanie w codziennym życiu człowieka, proponując rady tym wszystkim, którzy poszukują praktycznej, prostej i holistycznej formy zdrowego życia.

Człowiek rodzi się z określoną konstytucją psychofizyczną zwaną dosha. Są trzy podstawowe typy dosha: vata, pitta i kapha oraz mieszane: vata-pitta, pitta-kapha, vata-kapha, vata-pitta-kapha. Niezdrowy tryb życia, brak ruchu, złe odżywianie, stres, uwarunkowania kulturowe, akumulacja substancji toksycznych mogą zaburzyć równowagę naszego organizmu, równowagę trzech dosha. Masaż ciepłymi olejami, odpowiednia dieta dostosowana do typu organizmu i stanu zdrowia pozwolą przywrócić utraconą energię. Sprawią, że nasze ciało i umysł pozostaną w harmonii.

Ayurveda dopuszcza użycie wyłącznie naturalnych materiałów. Wykorzystywane do zabiegów oleje, napary, zioła, tradycyjne mydło w postaci proszku absorbującego tłuszcz preparowane są z roślin hodowanych tradycyjnymi metodami na wyznaczonych plantacjach i przechowywane w glinianych naczyniach. Przy dźwiękach mantry, w powietrzu przesyconym delikatnymi, gorzkawymi, korzennymi woniami olejów i naparów ziołowych, ruchy dłoni pracujących parami masażystów ayurvedyjskich są ze sobą idealnie zsynchronizowane. Istotą masażu ayurvedyjskiego jest pobudzenie ruchu energii w ciele poprzez połączenie masażu klasycznego i akupresury. Terapeuta lekko uciska i gładzi punkty energetyczne (akupresurowe) po obu stronach ciała co eliminuje stresy i relaksuje. W myśl Ayurvedy zdrowie to nie tylko brak symptomów chorobowych, ale również stan dobrego samopoczucia. Organizm ludzki to nie pojedyncze organy, ale ciało jako całość, a istota leczenia nie polega na przyniesieniu chwilowej ulgi, lecz usunięciu przyczyny cierpienia. Masaż wspomaga procesy usuwania toksyn z organizmu i działanie narządów wewnętrznych, regenerację, aktywizuje system odpornościowy, opóźnia procesy starzenia. Szczególnie zalecany jest przy problemach z bezsennością, przewlekłym stresem, nerwicach, problemach z koncentracją i pamięcią, poczuciu chronicznego zmęczenia, osłabieniu funkcji systemu immunologicznego, migrenach, bólach pleców, dolegliwościach układu krążenia, nerwowego, hormonalnego, trawiennego.

Według Ayurvedy o wewnętrznej kondycji naszego organizmu świadczy wiele specyficznych zewnętrznych oznak. Informacje można odczytać przede wszystkim z pulsu (praktycy są w stanie rozróżnić ponad 20 jego różnych rodzajów), skóry i oczu. Także palce ręki (lub stopy) mówią o kondycji poszczególnych organów: np. kciuk (paluch) świadczy o stanie mózgu i głowy, palec wskazujący o zdrowiu płuc, środkowy - jelit, serdeczny - nerek, a mały o kondycji serca. Odpowiednie palce masuje się celem poprawy funkcjonowania danego organu.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://shanti.dzs.pl/ayurveda/co-to-jest-ayurveda/">http://shanti.dzs.pl/ayurveda/co-to-jest-ayurveda/</a><!-- m -->
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości