Valeriana Jatamansi
Valeriana Jatamansi, wcześniej znana jako Valeriana Wallichii, to kłączowe zioło z rodzaju Valeriana i rodziny Valerianaceae, zwane także Walerianem Indyjskim lub Tagar-Ganthoda, nie mylić z ganthodą, korzeniem indyjskiej papryki długiej.
Jest to zioło przydatne w medycynie ajurwedyjskiej, stosowane jako środek przeciwbólowy, przeciwskurczowy, wiatropędny, uspokajający, pobudzający, żołądkowy i uspokajający
Rodzaj Valeriana, liczący około 200 gatunków, należy do rodziny Valerianaceae i występuje na całym świecie.
Waleriana indyjska od dawna stosowana jest w systemach medycyny Ajurwedy (Charak Samhita i Susruta) oraz Unani, które opisują jej zastosowanie w leczeniu otyłości, chorób skóry, szaleństw, epilepsji i zatruć wężami.
Surowe leki z korzeni/kłączy i fitomedycyny na bazie waleriany są stosowane jako łagodne środki uspokajające w przemyśle farmaceutycznym. Działanie to w dużej mierze przypisuje się obecności walepotrianów
Valeriana Jatamansi pochodzi z Indii, Nepalu, Pakistanu i Chin.
Jako ważny substytut europejskiego Valeriana Officinalis, był tradycyjnie stosowany w leczeniu problemów ze snem, otyłości, zaburzeń nerwowych, zatruć wężami i chorób skóry.
Uttarakhand, część północno-zachodnich Himalajów w Indiach, to region górzysty, który charakteryzuje się warunkami agroklimatycznymi od tropikalnych po alpejskie, a zatem charakteryzuje się bogatą różnorodnością biologiczną.
Valeriana, główny rodzaj z rodziny Valerianaceae, charakteryzuje się byliną, która ma trzy pręciki bez ostróg na lekko spuchniętej podstawie korony, z krótką i często silnie pachnącą łodygą korzeniową.
Strachey odnotował w 1918 roku występowanie pięciu gatunków Valeriana, Valeriana Dioica, Valeriana Pyrolaefolia,Valeriana Stracheyi, Valeriana Jatamansi i Valeriana Hardwickii, na wysokościach od 1500 ± 4300 m.
Jednakże ponowne badanie morfologii, rozmieszczenia i różnorodności biologicznej kozłkowatych indyjskich wykazało w sumie 16 gatunków/podgatunków, z czego sześć występuje w Uttarakhand w Himalajach.
https://en.wikipedia.org/wiki/Valeriana_jatamansi
https://www.extrasynthese.com/756-valeriana-jatamansi
Występowanie:
Występuje na wyżynach Azji Południowej i Wschodniej, na zachodzie zasięg sięga wschodniego Afganistanu i Pakistanu, następnie rozciąga się przez północne Indie, Nepal i Bhutan do południowo-wschodniego Tybetu i chińskiego Yunnanu, na wschodzie sięga aż do chińskich prowincji Chu-nan i He-nan, występuje także w północnej Birmie, północnej Tajlandii i Wietnamie.
Ekologia:
Rośnie na trawiastych zboczach gór, w górskich lasach i na obrzeżach lasów, nad brzegami cieków wodnych, na wysokościach od ok. 1300 do 3200 m.
Kwitnie od kwietnia do lipca.
Bylina z krótkim kłączem, dorastająca do 20-70 cm wysokości.
Z kłącza otrzymywany jest aromatyczny olejek, który jest dość szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, a także w perfumerii.
https://botany.cz/cs/valeriana-jatamansi/