Ikonologia
#1

ostatnio w dziale Tania Książka zakupiłam pozycję

[Obrazek: 136827-180.jpg]

Ikonologia, autor Cesare Ripa - przekład dzieła z XVII wieku.
autor na wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cesare_Ripa

są tam przedstawione pewne pojęcia, fizyczne i abstrakcyjne, jest do nich zazwyczaj ilustracja i krótki opis.
bardzo jest to ciekawe w kontekście tarota, dlatego, że daje nam pojęcie o tym dlaczego np. takie zwierzę/kwiat/rzecz itp. jest łączone z konkretną symboliką.
co jakiś czas postaram się wrzucać jakieś ciekawostki z tego tematu, niech Wam dobrze służą przy czytaniu kart.
Odpowiedz
#2

na dzisiejszy dzień, dla wszystkich, którzy jeszcze nie narysowali karty Księżyc Uśmiech

Incostanza, czyli Niestałość

"Kobieta z jedną stopą wspartą na wielkim Raku, podobnym do Zodiakalnego; ubrana jest na niebiesko, w dłoni trzyma księżyc.
Rak to zwierzę chodzące w przód i w tył z równą łatwością, podobnie jak to robią ludzie niezdecydowani, co już to chwalą kontemplację, już to działanie; już to wojnę, już to pokój; już to wiedzę, już to ignorancję; już to obcowanie z ludźmi, już to samotność. Takich ludzi bardzo potępia Jan Scholastyk, ba, nawet Pan Nasz Jezus Chrystus w przypowieści o człowieku, którzy przyłożywszy ręce do pługa, zaraz żałuje. Odziewa się ją na niebiesko z racji podobieństwa do fal morskich, nad wyraz niestałych i co pewien czas cierpiących odmianę jak to widzimy. Także Księżyc jest niezwykle zmienny, o ile możemy dawać wiarę naszym oczom. Dlatego właśnie powiada się, że głupiec zmienia się jak Księżyc, ani przez godzinę nie trwający w tym samym stanie."
C. Ripa, Ikonologia, Kraków 2012, s. 111-112
Odpowiedz
#3

Helge ! Wielkie dzięki !
Wczoraj próbowałam się wczytać w ten język. Jest naprawdę bardzo trudno bo nawet litery są takie dziwne...starodawne , i styl języka bardzo stary. Spróbuję zrobić z jedną kartę ale nie wiem jak mi pójdzie...to pochłania bardzo dużo czasu...
Odpowiedz
#4

Brawo Helge Oklaski
Odpowiedz
#5

na dzisiaj, trochę w związku z Kapłanem...

[Obrazek: 616.jpg]  [Obrazek: 585.gif]
http://lartte.sns.it/ripa/Iconologia_db/...#prelatura

Prelatvra, czyli Kapłaństwo

"Egipcjanie Kapłana wyobrażali wielce szlachetnym Hieroglifem malując męża z zegarem w prawej dłoni i Słońcem zaćmionym w lewej; okalało je motto głoszące NON NISI DEFICIT SPECTATOREM HABET. Przez co chcieli powiedzieć, że podobnie jak Słońca, choćby najjaśniej świecącego, nikt nie chce oglądać, póki nie ulegnie ono zaćmieniu, tak też najlepszego bogdaj Kapłana niewielu chce podziwiać i naśladować; dopiero gdy rzuci nań cień jakaś jego przywara, natychmiast wszystkie oczy ze zdumieniem i zgorszeniem w jego stronę się zwracają, i wszyscy szepcą o tym między sobą, jak gdyby ujrzeli Słońce w zaćmieniu, niosące Światu jakąś złą wróżbę. Non nisi cum deficit spectatorem habet.
To samo chcieli dać do zrozumienia wykładacze, w liczbie siedemdziesięciu, owego ustępu Izajasza, gdzie również jest mowa o zegarze w prawej dłoni: vel sicut horologium super montes (albo tak jak zegar na górach). Ma to znaczyć, że Kapłani są dla Świata zegarami mierzącymi wszelkie jego ruchy, toteż ich własne poruszenia muszą być jak najwierniejsze i najdokładniejsze; podobnie ich obyczaje. Tempus est mensura motus (czas jest miarą ruchu). Tak więc Kapłani, będącymi zegarami Świata i umieszczeni na górach dostojeństwa, aby wszyscy ich mogli widzieć i słyszeć, muszą baczyć pilnie, by dzwonić w czas i w swoich czynach chodzić dokładnie, prostą drogą."
C. Ripa, Ikonologia, Kraków 2012, s. 456-458

w tarocie chyba zdecydowanie zwyciężyło przedstawienie Kapłan=Papież, czyli w niepamięć poszło kapłańskie badanie świata, odmierzanie no i ten dobry przykład Oczko
znalazłam tylko taką kartę z talii Olympus Tarot, gdzie Kapłan w jakiś sposób jest bliski temu opisowi:

[Obrazek: db_OL-_V_-_Der_Hierophant1.jpg]

karta przedstawia chyba Chronosa, za wikipedią:
"Chronos (gr. Χρόνος – "Czas") – bóg w mitologii greckiej, w przedsokratejskich pracach filozoficznych uważany za personifikację Czasu, który wszystko widzi, ujawnia i wyrównuje. Według niektórych kosmogonii źródło wszechrzeczy, budowniczy wszystkiego. Czasem mylony z Kronosem, którego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej był Saturn.
W greckich i rzymskich mozaikach przestawiany jako mężczyzna poruszający "Koło Zodiaku". Często nazywany imieniem Aeon (Wieczny Czas). Niektóre ze współczesnych słów, powiązane z imieniem boga Chronosa, to "chronologia", "chroniczność", "synchronizacja" i "kronika".
Zwykle przedstawiany jako stary, mądry mężczyzna z długą, szarą brodą. Współcześnie ukazywany między innymi jako "Ojciec Czas"."
Odpowiedz
#6

Bardzo ciekawy wątek ! Uśmiech można się wielu rzeczy dowiedzieć Uśmiech

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#7

Właśnie jestem w trakcie lektury "Ikonologii" i potwierdzam, że to bardzo wartościowa pozycja do nauki o symbolach. Jak skończę ją czytać, to planuję zabrać się za poleconą w przedmowie "Dii Gentium. Bogowie pogan" Sarbiewskiego.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: