16-06-2013, 15:40
Urtica Kioviensis
Urtica Dioica subsp. Kioviensis Buia → Urtica Kioviensis Rogow. – występuje w Europie środkowej i wschodniej od Austrii, Niemiec, Danii po Rosję i Ukrainę (z Polski gatunek nie był podawany
Występowanie: Gatunek kontynentalny występujący od Węgier po południową Rosję.
Pojedyncze przypadki są znane w środkowych Niemczech, Danii, wschodniej Austrii, południowo-wschodnich Morawach i na Słowacji.
W Czechach Pokrzywę odkryto po raz pierwszy w 1947 roku w pobliżu Morawskiego Písku na południowo-wschodnich Morawach.
Od początku lat 90. uważano go za wymarłego, ale w 2001 r. odkryto go w rezerwacie Ranšpurk u zbiegu rzek Morawy i Dyji. Obecnie znane są dwa stanowiska tego gatunku w Lanżhocku i jedno stanowisko w dolnej Svratce (PR Plačkův les i rzeka Šatava).
Opis: Bylina o grubych, pełzających kłączach. Łodyga o wysokości 40–200 cm, wznosząca się, pusta, niewyraźnie kanciasta, zakorzeniona w węzłach, z rozproszonymi piekącymi włoskami, zwykle nieobecne lub bardzo rzadkie.
Liście szeroko lub wąsko jajowate, piłowate do grubo ząbkowane na krawędzi.
Górna strona liścia jest zwykle jasnozielona do żółtawozielonej, błyszcząca, naga lub z rozproszonymi piekącymi włoskami, dolna strona z rozproszonymi piekącymi włoskami, rzadko naga do nagich, zielona.
Przylistki w górnej części łodygi są zrośnięte do połowy długości.
Kwiaty zwykle jednopienne w kwiatostanach przypominających kolce lub wiechy. Kwiatostany męskie są bardziej powszechne w dolnej połowie łodygi, żeńskie w górnej połowie, mieszane w części środkowej.
Owoc jest wąsko eliptyczny do wąsko jajowatego, słabo błyszczący, niełupki od jasnobrązowego do brązowego.
Wymiany: Różni się od obficie występującej Pokrzywy Dwuliściennej ( Urtica Dioica ) w szczególności jednoliścienną, wyraźnie wznoszącą się i ukorzeniającą łodygą, jaśniejszymi błyszczącymi liśćmi i częściowo zrośniętymi przylistkami w górnej części łodygi.
Zagrożenia i ochrona: W Czerwonej Liście Pokrzywa jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (C1b)
Na Słowacji jest klasyfikowany jako gatunek zagrożony (EN) , jest również prawnie chroniony .
Ekologia: Pokrzywa Rzeczna rośnie w dolinach rzek nizinnych w lasach łęgowych, zwłaszcza na łęgach olszowych i wierzbowych, w zbiorowiskach związku Alno-Ulmion
W miejscowościach morawskich występuje na brzegach stawów.
https://botany.cz/cs/urtica-kioviensis/
źródło
źródło