12-08-2015, 22:09
https://rockchasing.com/wp-content/uploa...-amber.jpg
Chinese Amber Fushun
Chinese Amber - kopalna żywica (być może odmiana rumenitu).
Żółty, żółtobrązowy.
Występuje w pokładach węgla formacji Guhengzi (Iprez - ok. 50 mln. lat) eksploatowanych w kopalni Fushun w prowincji Liaoning (Chiny).
Zawiera inkluzje roślinne (m. in. kwiaty, grzyby oraz nasiona, liście i igły sosny) oraz zwierzęce (m. in. muchówki, osy, pszczoły i mrówki, rzadko świerszczowate, modliszki, chrząszcze, motyle mniejsze, termity, motyle, pająki, stonogi, skorpiony a nawet żaby i jaszczurki, pióra i sierść ssaków).
źródło
Bursztyn z Fushun podobnie jak Bursztyn Bałtycki pochodzi z eocenu, jest jednak datowany na okres 50-49 milionów lat temu.
Jest zatem o jakieś 10 mln lat starszy od Bałtyckiego.
Kopalnia węgla w Fushun, w której odnaleziono Bursztyn, eksploatowana jest od 1914 roku, ma być ona zamknięta za 4 lata.
Roślina macierzysta Bursztynu z Fushun to prawdopodobnie drzewo lub drzewa nagozalążkowe, podobnie jak rośliny macierzyste Bursztynu Bałtyckiego.
Znane inkluzje wskazują na to, że jego powstanie związane jest najprawdopodobniej z krótkim ochłodzeniem i następującym bezpośrednio po nim gwałtownym ociepleniem we wczesnym eocenie, ok. 50-49 mln lat temu.
Silniejsze żywicowanie drzew zostało wywołane prawdopodobnie także ówczesną aktywnością wulkaniczną na terenach sąsiadujących z obszarem tworzenia się Bursztynu.
Późniejsza aktywność geotermiczna w basenie depozycyjnym dała efekt naturalnego autoklawowania żywicy, stąd większość inkluzji jest jakby rozmyta, co utrudnia ich badanie.
Bursztyn z Fushun świetnie nadaje się do obróbki: twardość to 2-2,5 stopnia w skali Mohsa, względna gęstość 1,1-1,16 g/cm3, współczynnik odbicia światła 1,539-1,545.
Ma też bogatą gamę barw: od całkiem przezroczystego i bardzo rzadko występującego po najczęściej znajdowany nieprzezroczysty, jakby naturalnie posklejany – używając porównania z Bałtyckim, określiłbym je jako łaciate oraz jarzębate.
Chińczycy nazywają je „Flower Amber”.
Pierwsze badania paleobotaniczne nad złożami w Fushun pochodzą z lat 30. XX wieku, z tego też czasu pochodzi najstarsze doniesienie o inkluzji w Bursztynie z Fushun.
Dopiero teraz chińscy naukowcy powrócili do badań paleobotanicznych inkluzji roślinnych, zwierzęcych, badań Bursztynu od strony fizyko-chemicznej, m.in. widm w podczerwieni.
Większość znanych do tej pory inkluzji owadów w Bursztynie z Fushun zawdzięczamy pracom profesora Youchong Honga, które ukazywały się w latach 1981-2002, oraz pojedynczym pracom innych badaczy.
Czyli bursztyn z Fushun ma dotychczas niezbyt imponujący dorobek naukowy, jednak wyraźny jest renesans badań nad tą żywicą kopalną.
O tym, że zainteresowanie tą żywicą jest spore, świadczy fakt, że w tym roku we wrześniu odbył się po raz pierwszy Festiwal Bursztynu z Fushun, któremu towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa.
https://www.amber.com.pl/aktualnosci/89-...iem-szwedo
https://rockchasing.com/wp-content/uploa...-amber.jpg
Kolory Amber Fushun mogą wahać się od bladożółtego do głębokiego czerwonawo-brązowego.
Podczas gdy niektóre elementy są dość przezroczyste i przepuszczają światło, inne są bardziej nieprzezroczyste.
Podobnie jak inne Amber, Amber Fushun może zawierać inkluzje, takie jak starożytne owady lub materiał roślinny.
Są jak małe okna prowadzące do starożytnych ekosystemów.
Jest ceniony ze względu na swoje piękno, historyczne spostrzeżenia i rzadkość występowania.
Nie jest to częste znalezisko, co czyni go bardziej poszukiwanym przez kolekcjonerów i entuzjastów.
Gdzie można znaleźć Amber Fushun
Amber Fushun występuje w obszarze Fushun w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach.
Obszar ten znany jest z kopalń węgla i bogatej historii geologicznej.
Co więcej, Amber Fushun jest jednym z niewielu rodzajów Bursztynu, który pochodzi z Chin.
To pochodzenie dodaje mu wyjątkowości i ciekawych cech.
https://rockchasing.com/types-of-amber/