Dla miłośników astronomii
#98

Rano o 7:25 pełnia różowego księżyca

Za moment będziemy świadkami Pełni Różowego Księżyca. Warto w piątek patrzeć w niebo, bo zobaczymy na nim najmniejszy Srebrny Glob w tym roku. Czy okaże się różowy?
Nic podobnego, srebrny glob nie będzie miał tej barwy. Kwietniowej pełni nazwę dawno temu nadali Indianie, a była ona związana z... floksami, czyli różowymi kwiatami, które w Ameryce Północnej jako jedne z pierwszych kwitną na wiosnę.
W innych kulturach kwietniowa pełnia jest też nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną.

Kiedy patrzeć w niebo?

Księżyc w pełni pojawi się na naszym niebie w piątek 22 kwietnia o godz. 7.25. Warto spoglądać wtedy w niebo, ponieważ Różowa Pełnia będzie niezwykła także z innego powodu. Na niebie pojawi się bowiem mini-Księżyc.
Oznacza to, że Srebrny Glob będzie znajdował się w apogeum, czyli w najdalszym punkcie od Ziemi. Pełnia wystąpi dokładnie 13 godzin po apogeum, co nie zmienia faktu, że będzie to najmniejszy Księżyc, jaki zobaczymy na niebie w tym roku. Aby zaobserwować Księżyc, znajdujący się jeszcze dalej od naszej planety (czyli bliżej apogeum) będziemy musieli poczekać aż do 10 grudnia 2030 roku. Warto zatem spojrzeć w niebo w piątkowy poranek.

http://www.universetoday.com/128392/apri...mini-moon/
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości