30-01-2015, 19:37
Orzeźwiająca latem lemoniada ale nie tylko.
Cytryna może nas zaskoczyć swoim wszechstronnym zastosowaniem w domu.
Ma przyjemny zapach, ale nie dla insektów, jest naturalnym środkiem odkażającym przez swój kwaśny odczyn i naturalnie konserwuje żywność.
Oto 22 ciekawe zastosowania cytryny!
Cytryna a czystość w domu
1. Czyste deski do krojenia, wałki, miski do sałatek – wystarczy je myć przy pomocy soku z cytryny, a bardziej oporne plamy czyścić sokiem z solą.
Dezynfekuje i niweluje brzydki, nieświeży zapach.
2. Tłuszcz w kuchni – plamy na naczyniach wyczyścimy przy pomocy soku z cytryny i soli.
Należy jednak upewnić się, że powierzchnia zniesie potraktowanie taką mieszanką.
3. Plastikowe pojemniki – odzyskają świeży zapach po pozostawieniu w nich wody z sokiem cytrynowym w proporcji 1:1 i umyciu następnego dnia.
4. Odświeżenie – lodówka odzyska ładny zapach na dłużej, gdy pozostawimy w niej skórki cytryny (według niektórych działa lepiej niż pojemniczek z sodą).
5. Czyste tarki – tarki do warzyw często mają plamy na przykład po marchwi czy burakach.
Jeśli zetrzemy na tarce cytrynę, znikną wszystkie.
6. Stal nierdzewna i chrom – dobrej jakości powierzchnie ze stali nierdzewnej i chromu odzyskają pełen blask po czyszczeniu sokiem z cytryny, spłukaniu i wytarciu do sucha.
Moda i uroda naturalnie
7. Dezodorant – dla odważnych osób, które nie są uczulone na cytrusy: wystarczy wetrzeć odrobinę soku z cytryny w pachy (nie tuż po depilacji czy goleniu!) aby uzyskać łagodne działanie antybakteryjne, tonizujące i odświeżające.
8. Rozjaśnienie paznokci – sok cytrynowy rozjaśni płytki paznokciowe u osób starszych i palaczy.
9. Plamy od dezodorantu czy potu – plamy na jasnych ubraniach usunie sok z wodą.
10. Pleśń na ubraniu – jeśli się zdarzy, to usunie ją pasta z soku cytrynowego i soli (ostrożnie stosować na barwionych ubraniach czy akcesoriach skórzanych).
11. Dezynfekcja biżuterii – sok z cytryny wyczyści ją wraz z wodą (proporcja 1:1), ale lepiej omińmy biżuterię delikatną, starą i bardzo cenną, oraz tę z kruszcu o niewiadomym składzie (może poczernieć).
12. Zamiast wybielacza - sok cytrynowy łagodnie wybieli pranie dodany zamiast wybielacza.
Cytryna w kuchni. Inaczej
13. Zmniejsza spożycie soli – nasze kubki smakowe mają podobne doznania, gdy spożywamy pokarmy kwaśne i słone.
Stąd sok cytrynowy najlepiej zastąpi nam latem sól.
Wszelkie sałatki i dressinigi zyskają dłuższą świeżość i doskonały smak.
14. Dość sklejonego ryżu – aby był idealnie puszysty i nie klejący wystarczy dodać jedną łyżkę soku cytrynowego do garnka w chwili, gdy woda zaczyna wrzeć dla uzyskania tego samego efektu przy gotowaniu ryżu do sushi zaleca się dodawanie octu ryżowego).
15. Konserwacja żywności – odrobina soku z cytryny dodana do guacamole (z szybko ciemniejącego awokado), surówki z jabłkiem czy pesto dłużej utrzyma ich ładny, apetyczny kolor.
Także Ziemniaki, gruszki i kalafior nie zciemnieją po jego wpływem.
16. Odświeżenie sałaty – podwiędła sałata (o taką nietrudno w upały) można uratować przed kompostownikiem umieszczając ją w misce z odrobiną soku z połowy cytryny i lodu.
17. Płyn do mycia wszystkiego (nawet owoców i warzyw) – łatwo go sporządzić z wody, soku z cytryny, sody oczyszczonej.
Ogród, dom i zwierzęta domowe. Jak pomoże cytryna?
18. Zniechęca koty – jeśli chcemy je trzymać z daleka od zasłon, mebli tapicerowanych czy wiklinowych, a także suchych kompozycji roślinnych (koty uwielbiają je podgryzać) i wikliny, to wystarczy spryskać je roztworem olejku eterycznego z cytryny, lub przefiltrowanym sokiem z całej cytryny.
Taka mgiełka zapachowa powinna pomóc też na blatach kuchennych, stołach i świątecznym drzewku.
19. Nowe życie nawilżacza – jeśli mimo oczyszczania nawilżacz powietrza pachnie zniechęcająco lub pozostał w nim zapach poprzednio stosowanego olejku eterycznego, to pomóc powinien sok z cytryny (3-4 łyżki).
20. Zwalcza chwasty – niechciane rośliny można spróbować zwalczyć w ogrodzie przy pomocy soku cytrynowego zamiast silnie działających środków syntetycznych.
21. Zmiękcza pędzle – stwardniałe włosie starych pędzli mogą zmięknąć i odświeżyć się po moczeniu przez 15 minut w gorącej wodzie z sokiem z cytryny.
Później myjemy je w mydle i pozwalamy wyschnąć.
22. Zwalcza mrówki i szkodniki, a nawet ćmy.
Odstrasza je zapach cytrusów, wystarczy rozpylić mgiełkę na oknach, w szczelinach drzwi, wszędzie, którędy mogłyby się dostać do domu.
Źródło: Care2.com / fot. sxc.hu
źródło