23-11-2011, 22:46
W lecznictwie wykorzystuje się całą roślinę, ze szczególnym uwzględnieniem liści i nasion.
Wszystkie części rośliny zawierają olejek eteryczny w ilości 2,5 - 5%, m.in. karwon, felandren, limonen.
Roślina posiada również flawonoidy i kumaryny.
Koper jest bardzo zasobny w sole mineralne: wapń, żelazo, fosfor, prowitaminę A, witaminy: D, E, K, B1, B2, B6, B12, H, bardzo duże ilości witaminy C.
Koper jako roślina lecznicza znany był w Egipcie już przed ponad 5000 lat.
Napar z liści lub nasion działa lekko uspokajająco, wpływa korzystnie na proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi.
Jest stosowany jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością,wzdęciom, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, brakowi pokarmu u matek karmiących piersią.
Dzięki obecności olejku lotnego oraz innych składników surowiec tego ziela wykazuje działanie odkażające, przeciwskurczowe, wiatro- i mlekopędne, znosi wzdęcia, wiatry i nadmierną fermentację w jelitach, pobudza żołądek do intensywniejszego działania i poprawia trawienie.
Przy tych dolegliwościach, jak również po spożyciu ciężko strawnych pokarmów, zażywa się napar kopru otrzymany z zalania 2 łyżeczek owoców kopru szklanką wrzątku.
Również przy czkawce i chronicznych schorzeniach oskrzeli oraz bólach głowy spowodowanych zatruciem nikotyną i opium zalecane jest zażywanie tego samego naparu (ze zmiażdżonych owocków) 2-3 razy dziennie po 1/2, szklanki.
Tak zwany olejek koprowy, uzyskiwany drogą destylacji owoców kopru parą wodną, jest cennym i poszukiwanym środkiem zarówno w lecznictwie, jak i w przemyśle spożywczym.
Wykazują także właściwości antybiotyczne.
Ponieważ nie powodują przy tym żadnych szkodliwych działań ubocznych są podawane nawet niemowlętom.
Owoce znajdują zastosowanie w diecie bezsolnej ze względu na zawartość soli mineralnych.
Ponadto owoce kopru ogrodowego używane są przy produkcji wyrobów alkoholowych, cukierniczych, w piekarnictwie oraz do produkcji wyrobów garmażeryjnych i perfum.
źródło