Rafał
#1

Rafał to mężczyzna stateczny, ułożony, cierpliwy i skory do zgody. Nie jest chętny do nauki i z trudem zdobywa zawód. Jest koleżeński, towarzyski, lubi imponować innym. Nie lubi podróży, jest wielkim domatorem. Ma słabe zdrowie. Niechętnie zawiera związek małżeński i jeśli się wiąże z kimś to raczej w późniejszym wieku.

Imieniny Rafała
24 stycznia, 20 marca, 20 czerwca, 29 września, 30 września, 24 października, 20 listopada i 2 grudnia

Patroni i święci
Archanioł Rafał
bł. Rafał Melchior Chyliński
św. Rafał Józef Kalinowski

Zdrobnienia imienia Rafał
Afa, Afał, Afcio, Afek, Afik, Faf, Fafa, Fafał, Fafałek, Fafcio, Fafciu, Fafek, Fafi, Faficzek, Fafik, Fafio, Fafu, Fif, Fifciu, Fifek, Fifi, Fifo, Fifuś, Fufi, Funio, Raczek, Raf, Rafa, Rafael, Rafaelito, Rafaello, Rafaelo, Rafalendos, Rafaliti, Rafalito, Rafallus, Rafalski, Rafaluch, Rafalątko, Rafau, Rafałcio, Rafałeczek, Rafałek, Rafałello, Rafałki, Rafaś, Rafciczek, Rafcik, Rafcinek, Rafcinuś, Rafcio, Rafciol, Rafciolek, Rafcioszek, Rafciu, Rafciunio, Rafciuś, Rafciś, Rafczan, Rafek, Rafelek, Rafels, Rafer, Raff, Raffallus, Rafi, Rafiau, Raficzek, Rafifi, Rafik, Rafiki, Rafiko, Rafilynda, Rafinio, Rafio, Rafiotek, Rafiozo, Rafisiunio, Rafiu, Rafix, Rafiś, Rafińjo, Rafko, Raflo, Rafson, Rafter, Rafu, Rafulo, Rafuls, Rafuniek, Rafuś, Raku, Ralf, Ralfi, Ralfik, Ralfo, Ralph, Ralphi, Ralphson, Raphael, Rav, Ravek, Ravson, Rawik, Reś, Rif, Rolf, Roofi, Rudolf, Rufen, Rufi, Rufik, Rufok, Rufolenek, Rufus, Rufusek, Rulf, Rulfinio, Rulv

Przysłowia
„Gdy zakochasz się w Rafale, myśleć nie będziesz wcale”

Szczęśliwa liczba: 2
Szczęśliwy kamień: agat
Szczęśliwy kolor: niebieski

Imię Rafał w innych językach
albański – Rafael
czeski – Rafael
francuski – Raphaël
hiszpański – Rafael
portugalski – Rafael
włoski – Raffaele, Raffaelo
japoński – Rafau, Rafalu
rosyjski – Рафаил (Rafaił)

Historia imienia Rafał
Jest to imię hebrajskie z grupy imion teoforycznych, zawierające element -el —Pan. Hebrajskie Rapha’el interpretować trzeba jako — Bóg uzdrawia. Imię to nosił słynny malarz i architekt włoski doby Renesansu Raffaello Santi (1483-1520).
W Polsce imię występuje od średniowiecza (XII w.) w formach: Rafał, Rafałko, Rachwał. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Rachwał, Rachwalski, Rafalski, Rafałowski.

RAFAŁ, ARCHANIOŁ
Jedyną biblijną księgą, która poucza nas o nim, jest pełna uroku i wzniosłości opowieść z III lub II wieku przed Chrystusem, która do kanonu Starego Testamentu weszła jako Księga Tobiasza. Pod jej koniec Rafał przedstawia się jako jeden z siedmiu aniołów,
którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański, ale na początku pojawia się pod postacią ludzką, przybierając pospolite imię Azariasz.
Ofiaruje się wówczas młodemu Tobiaszowi na przewodnika drogi z Niniwy do Rega w Medii. Nad rzeką Tygrys ratuje go przed wielką rybą i po jej rozpłataniu poleca mu wyciągnąć z niej żółć, serce i wątrobę. Po przybyciu do Ekbatany radzi mu się ożenić z Sarą, córką Raguela, którą uwalnia od napaści złego ducha, Asmodeusza. Na prośbę młodego Tobiasza udaje się też do jego krewnego, Gabaela, aby odebrać w imieniu rodziny należny dług. Po powrocie do domu radzi synowi, by staremu Tobiaszowi pomazał oczy żółcią ryby, i w ten sposób przywraca mu wzrok.
Gdy wreszcie ojciec i syn chcą go wielkodusznie wynagrodzić i okazać mu szczerą wdzięczność, mówi, kim jest, i zachęca ich do uwielbienia Opatrzności. Tyle Pismo św. Księgi pozabiblijne, zarówno żydowskie, jak i chrześcijańskie, niewiele dodają do tych wiadomości. Nazywają Rafała jednym z siedmiu najwyższych duchów niebieskich, księciem aniołów i mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go wreszcie opiekunem podróżujących, niejako typowym aniołem-stróżem.
Wspomina się go w dniu 29 września.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://imiona.sennik.biz/r/rafal.html">http://imiona.sennik.biz/r/rafal.html</a><!-- m -->
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości