Teresa
#1

Teresa to kobieta szlachetna, dobra, uczciwa, pracowita i wytrwała w swych postanowieniach. Ma zdolność szybkiego podejmowania decyzji, gdyż ma dużą wiedzę i doświadczenie. Dużo pracuje nad sobą, kształci się. Jest uparta w dążeniu do celu, chociaż na swojej drodze często spotyka trudności. Jest wzorową matką, wychowuje dzieci na dobrych patriotów. Ma słabe zdrowie. Teresa jest osobą wierzącą.

Imieniny Teresy
3 marca, 11 marca, 7 marca, 12 kwietnia, 7 czerwca, 27 czerwca, 6 lipca, 9 sierpnia, 26 września, 1 października i 15 października

Patroni i święci
św. Teresa Benedykta od Krzyża
św. Teresa z Lisieux
św. Teresa z Avila
św. Teresa od Dzieciątka Jezus
bł. Matka Teresa z Kalkuty

Zdrobnienia imienia Teresa
Enia, Eniczka, Esa, Rena, Renia, Reniuchna, Reniutka, Resa, Resiatko, Reska, Reśka, Reśquo, Te, Tela, Telcia, Telix, Tenia, Ter, Tera, Tercia, Tere, Terecha, Terechura, Terella, Teren, Terenia, Tereniczka, Tereniuk, Tereniulek, Teres, Teresek, Teresia, Teresinek, Tereska, Tereza, Terezada, Terezja, Terezyta, Tereś, Teri, Terka, Terunia, Terysława, Tesa, Tesia, Tesiara, Tesiek, Tesiok, Tesiula, Tess, Tessa, Tesserka, Tetek, Teti, Tetka, Teś, Teśka, Teńka, Theresa, Theri, Tuśka

Przysłowia
„Każda Teresa ma swe interesa”
„Na świętą Teresę odziej się w bekiesę”

Szczęśliwa liczba: 5
Szczęśliwy kamień: oliwin
Szczęśliwy kolor: turkusowy

Imię Teresa w innych językach
Theresia (łac.)
Teresa, Theresa, Tess, Tessa, Tracy (ang.)
Theresia, Therese (niem.)
Thérèse (fr.)
Teresa, Teresita (hiszp.)
Teresa (wł.)
Tereza, Terezija (ros.)
Tereza, Terezie (czes.)
Terézia, Tereza (słowac.)
Tereza, Terezija (połud.-słow.)

Historia imienia Teresa
Jest to imię żeńskie o niejasnej etymologii. Najczęściej przyjmuje się, że jest to żeńska forma bizantyjskiego imienia męskiego, Tarâsios. Ale to niepewne.
Imię to jest w Polsce dosyć popularne. Pojawia się w wieku XVII. Popularność imienia wyraźnie wzrosła po kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Formy spieszczone tego imienia to: Tereska, Terenia, Renia, Teresia, Tesia, Teres.

TERESA Z AVILI
Urodziła się 28 marca 1515 roku w Avili jako trzecie dziecko Alfonsa de Cepeda oraz jego drugiej żony Beatryczy de Ahumeda. Mając lat siedem, zamierzała z ukochanym bratem wybrać się do ziemi Maurów, by ponieść tam śmierć za wiarę. W r. 1530 ojciec powierzył ją na wychowanie siostrom augustiankom. Na skutek choroby w dwa lata później wróciła do domu.
W listopadzie 1535 roku wstąpiła w Avili do karmelitanek. Nie obeszło się bez przeciwności. Zrazu jej wstąpieniu sprzeciwiał się ojciec, potem przyszła choroba, która zmusiła ją na jakiś czas do opuszczenia domu zakonnego i leczenia się w Becedas. W listopadzie 1539 roku widzimy ją znów w Avili, jest jednak w dalszym ciągu ciężko chora. W połowie sierpnia zdawało się już wszystkim, że nadszedł koniec. Tymczasem po upływie kilku dni, w czasie których była nieprzytomna, odzyskała świadomość i mogła wrócić do klasztoru.
Wkrótce zaczęła doznawać wizji. Na Wielkanoc 1557 r. przeżyła w wizji swoje mistyczne zaślubiny. Nieco później doznała łaski przebicia serca i wielu zachwyceń. Wreszcie w r. 1560 przeżyła straszną wizję piekła i wówczas to złożyła ślub czynienia zawsze tego, co doskonalsze. W grudniu 1560 r. została odwołana do Toledo, gdzie zaczęła spisywać swą autobiografię. W r. 1571 wizytator apostolski mianował Teresę, mimo sprzeciwu sióstr, przełożoną w domu zakonnym, z którego wyszła, tzn. w klasztorze Wcielenia w Avili. Ciągle jednak działa intensywnie.
Sterana ciągłymi podróżami, zapadła ostatecznie na zdrowiu i w ciągu jednej z nich, 4 października 1582 roku zmarła w Alba de Tormes. Pochowano ją w dniu następnym, który z uwagi na przeprowadzoną właśnie reformę kalendarza był dniem 15 października. W tym też dniu obchodzi się jej pamiątkę.

TERESA Z LISIEUX
Urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alencon w Normandii jako dziewiąte dziecko Ludwika i Zelii Martin. Matka obumarła ją zresztą bardzo wcześnie (1877). Tym większą miłością otoczył ją wtedy troskliwy ojciec. W r. 1884 przygotowana bardzo starannie przystąpiła do pierwszej Komunii św. W cztery lata później, pełna gorących uczuć religijnych, podjęła starania o przyjęcie do zakonu. Mimo młodego wieku, kanonicznej przeszkody do przyjęcia jej do klasztoru, pojechała do Rzymu i osobiście zwróciła do Leona XIII z prośbą o dyspensę. W kwietniu 1888 roku przekroczyła próg karmelitanek w Lisieux, gdzie też w rok później otrzymała habit i gdzie we wrześniu 1890 złożyła uroczystą profesję zakonną. Początki jej życia w klasztorze nie przypominały róż. Znieść musiała wiele cierpień i upokorzeń, ponadto troską napawały ją wiadomości o przykrym stanie zdrowia jej ukochanego ojca. Tknięty paraliżem umarł on w roku 1894. Teresa spełniała już wówczas obowiązki mistrzyni nowicjuszek. Wśród tych wzniosłych uczuć i boleści spalała się szybko. W dniu 30 września 1897 r. otoczona szacunkiem sióstr zakonnych, z których dwie były zarazem jej rodzonymi siostrami (Paulina i Maria), zmarła.
Wspomina się ją 1 października.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://imiona.sennik.biz/t/teresa.html">http://imiona.sennik.biz/t/teresa.html</a><!-- m -->
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości