01-12-2011, 22:41
Trigonella Monspeliaca
Występowanie:
Takson eurazjatycki, występujący w całym basenie Morza Śródziemnego, na wybrzeżu Morza Czarnego, na Bałkanach, w kierunku wschodnim wokół Morza Kaspijskiego iw Turkmenistanie.
Dalej na północ rośnie na odizolowanych obszarach środkowej Francji i Panonii, skąd dociera do południowych Moraw i południowej Słowacji.
W Czechach wymarły gatunek znany jest w Litoměřicach oraz w kilku miejscach na południowych Morawach od Moravské Krumlov przez Znojmesko po Pavlovské vrchy.
Na Słowacji gatunek ten występuje w okolicach Bratysławy, w kilku miejscach na Nizinie Podunajskiej, w Górach Zoborskich, w Małych Karpatach iw Poważu aż do okolic Trenczyna.
Ekologia:
Rośnie na suchych nasłonecznionych trawiastych, kamienistych zboczach, na mieliznach, pastwiskach, w miejscach o niezwiązanej roślinności na ciepłych obszarach od nizin po wyżyny.
Zajmuje również siedliska wtórne, takie jak ruiny zamków i pobocza dróg.
Kwitnie od kwietnia do czerwca.
Opis
Roślina jednoroczna o wysokości 5–15(–30) cm.
Łodygi są rozgałęzione, leżące lub wyprostowane, przylegające do miękkiego owłosienia.
Liście długoogonkowe, listki ząbkowane z jednej strony, listki odwrócone jajowato-klinowate, ząbkowane tylko z przodu, owłosione z obu stron.
Kłoski pachowe, pierzaste, mniej lub bardziej siedzące, z 5–7(–14) kwiatami.
Szypułki o długości 1 mm, kielich 3 mm, zęby dłuższe niż rurka, korona żółta o długości 4 m, baldachim jajowaty, dłuższy od skrzydeł i tępy łódka.
Strąki długości 10–15 mm i szerokości 1–1,5 mm, u dołu zagięte, u góry lekko zakrzywione, wyraźnie żyłkowane, gęsto owłosione, brązowe.
Zagrożenie i ochrona:
Gatunek związany swoim występowaniem z miejscami o skąpej roślinności i zagrożony zarastaniem pastwisk kserotermicznych w związku z rezygnacją z tradycyjnych form gospodarowania (wypas).
Wtórne wystąpienia na murach zamkowych nie są zagrożone.
Kostrzewa tesalska jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (C1t) w Czechach i gatunkiem wrażliwym (VU) na Słowacji. Jest prawnie chroniony w Czechach i na Słowacji .
Uwaga: W Czechach i na Słowacji gatunek osiąga północną granicę swojego zasięgu.
https://botany.cz/cs/trigonella-monspeliaca/