Szarańczyn
#3

       
Ceratonia Oreothauma
Występowanie: Gatunek reliktowy na Półwyspie Arabskim, gdzie występuje w północnym Omanie w trzech grupach górskich we wschodniej części gór Al-Hadżar oraz w Jemenie w prowincjach Hadramaut i Shabwa. 
Inne lokalizacje znajdują się w Somalii , rośliny tam występujące są nieco inne i często określane są jako osobny podgatunek. somalijski .

Ekologia: Siedlisko: wąwozy i skaliste zbocza na wysokości 650–1800 m n.p.m.

Opis: Zimozielone drzewo jedno- lub dwupienne osiągające wysokość 4–6 m; kora szara lub szarobrązowa, pomarszczona; 
Pędy są gęsto przylegające, rdzawo owłosione. 
Liście są naprzemianległe, zwykle pierzaste, szarozielone; wrzeciono ma długość (2–)5–17 cm, wiosną wytwarza (2–)5–12 listków; 
Liście są naprzemianległe lub prawie naprzeciwległe, krótkoogonkowe, podłużne do odwrotnie jajowatych, 0,6–4,5 cm długości i 0,2–1,7 cm szerokości, z 4–6 bocznymi nerwami, przylegająco owłosione od spodu, a przynajmniej gdy są młode, również na górnej stronie nerwów, niesymetrycznie zaokrąglone u nasady, całe na brzegu i zaokrąglone na wierzchołku, ścięte do ząbkowanych, czasami z przyczepionym czubkiem. 
Kwiaty jednopłciowe tworzą gęste kotki, które rosną pojedynczo lub w grupach po 2–3, mają długość 2,5–6 cm i składają się z 40–50 kwiatów; kielich ma kształt miseczki, z łatkami o długości około 1 mm; brak korony; w kwiatach męskich występuje 4–5 pręcików o długości 3–7,5 mm; u samic cylindryczny słupek ma długość 3–4 mm. 
Owoce są spłaszczone, mają 1,5–10 cm długości i 1–3 cm szerokości, rdzawobrązowe do fioletowobrązowych, po wyschnięciu zwężone między nasionami; 
Nasiona są zazwyczaj podłużne i zawierają od 1 do 13 sztuk.

Zagrożenie i ochrona: 
Gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej Księdze Omanu jako rzadki. Gatunek ten został sklasyfikowany jako gatunek narażony (VU) na Czerwonej Liście IUCN.

Uwaga: Rodzaj Ceratonia przez długi czas uważano za monotypowy – znany był tylko jeden gatunek, popularna śródziemnomorska szarańcza Ceratonia Siliqua 
Dopiero w 1980 roku opisano drugiego przedstawiciela rodzaju – ten gatunek. 
Biorąc pod uwagę charakter jego występowania, jest to prawdopodobnie relikt trzeciorzędowy, którego obecny obszar stanowi fragment niegdyś rozległego zasięgu; 
W okresie czwartorzędu na jego kształt miało wpływ postępujące pustynnienie, będące skutkiem osuszania się klimatu. 
Sfotografowane rośliny pochodzą z plantacji znajdującej się w często odwiedzanym rezerwacie, który chroni niezwykłe dzieło geologiczne – rozpadlinę z jeziorem słonawej wody, które powstało w przybrzeżnym wapieniu koralowym.
http://botany.cz/cs/ceratonia-oreothauma/

[Obrazek: 750174360.gif]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości