17-02-2015, 16:23
Staurolite (Staurolit kamień krzyżowy)
Nazwa tego ciekawego minerału pochodzi od greckich słów „stauros”– krzyż, oraz „lithos” – kamień i oznacza po prostu kamień krzyżowy.
Bo rzeczywiście kryształy Staurolite przerastają się pod katem prostym tworząc krzyż grecki, lub pod kątem 60° tworząc krzyż Św. Andrzeja, a bardzo rzadko zdarza się, że przerastające się trzy kryształy budują gwiazdę.
Ze względu na wykształcenie Staurolite często noszony był jako amulet.
Piękne okazy pochodzą z rejonu Monte Campione koło Faido (przełęcz Św. Gottharda), oraz Lago Ritone w szwajcarskim kantonie Ticcino.
Właśnie w Szwajcarii sprzedawano krzyżowe bliźniaki Staurolite pod nazwą Baseler Taufstein, czyli kamień chrzestny z Bazylei i obdarowywano nimi dzieci, które miały być ochrzczone – zapewniało to ochronę przed złem na całe życie.
Minerał ten występuje w licznych miejscach na świecie: w USA, na Uralu, w Austrii, we Francji, w Niemczech, w Czechach i w wielu krajach Afryki .
Najpiękniejsze jednak kryształy pochodzą ostatnio z Półwyspu Kolskiego – osadzone są one w łupkach mikowych i krzyżują się na wszystkie możliwe sposoby
Staurolit nie ma bogactwa kolorów. Minerał jest dystrybuowany w następujących kolorach:
brązowy;
brązowy z domieszką czerwieni;
brązowo-żółty;
czarny;
ciemnoniebieska kolorystyka.
W połączeniu z szarawym łupkiem skały łupkowej staurolit ma kolor ciemnobrązowy.
Staurolite jest oficjalnym minerałem stanu Georgia
źródło
źródłó
źródło
źródło