Cukier...zdrowe zamienniki...
#7

Syrop klonowy
[Obrazek: TtYhxU6.jpg]
Syrop klonowy to substancja słodząca, która posiada szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. 
Ten nieco egzotyczny w Polsce produkt wydaje się być podobny do dobrze nam znanego miodu (podobnie jak miód - nie psuje się). Czy ma szanse wyprzeć cukier z naszych stołów?

Syrop klonowy – jak sama nazwa mówi – pozyskiwany jest z pnia drzewa klonowego. Od stuleci wykorzystywany jest przez północnoamerykańskich Indian zarówno jako pokarm, jak i lekarstwo. Dzisiaj jednoznacznie kojarzy nam się z Kanadą, a jego powstawanie – mimo że wykorzystuje nowoczesne technologie – nadal jest procesem całkowicie naturalnym i nieinwazyjnym.

Właściwości syropu klonowego

„Kanadyjskie płynne złoto”
– jak często bywa nazywany syrop klonowy – w pełni zasłużenie nosi takie właśnie miano. Aby się o tym przekonać, wystarczy wiedzieć, że:

dostarcza on cynku, magnezu, wapnia, fosforu, manganu oraz witamin z grupy B,

jest źródłem substancji o działaniu antyoksydacyjnym, antynowotworowym, antybakteryjnym i antycukrzycowym,

substancje zawarte w syropie klonowym hamują namnażanie komórek raka płuc, piersi, prostaty, mózgu i okrężnicy,

syrop klonowy podejrzewa się o poprawianie czynności wątroby, co przejawia się obniżeniem poziomu enzymów AST, ALT, LDH,

powoduje spadek poziomu cholesterolu LDL we krwi u osób z niedoborem manganu,

chroni przed miażdżycą.

Już te kilka punktów wyraźnie daje do zrozumienia, że zwykły cukier nie ma z nim szans.

Syrop klonowy dla cukrzyków?
Syrop klonowy posiada również kilka zdrowotnych właściwości, które w szczególny sposób mogą zainteresować osoby zmagające się z cukrzycą lub znajdujące się w grupie zagrożonych tą chorobą. Niemniej jednak warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Z jednej strony bowiem syrop klonowy zawiera kwas abscyzynowy (ABA). ABA stymuluje wydzielanie insuliny, uwrażliwia komórki tłuszczowe na nią oraz zwiększa wykorzystanie cukru przez mięśnie (co sprzyja także utracie zbędnych kilogramów i utrzymaniu prawidłowej masy ciała). 1 g syropu klonowego dostarcza 2,7 kcal, co w porównaniu z białym cukrem (1g – 4 kcal) wypada korzystnie. Z drugiej strony jednak, IG syropu klonowego wynosi 65, czyli jest niemal tożsame z IG sacharozy.

Ta ostatnia właściwość sprawia, że nie może pełnić on roli zamiennika cukru w diecie diabetyka. Jest on na pewno dużo zdrowszy, ale na wzrost stężenia glukozy we krwi wpływa tak samo. Niewykluczone natomiast, że wyabstrahowany z syropu klonowego ABA posłuży naukowcom do wytworzenia skutecznego lekarstwa przeciw cukrzycy. Tymczasem dokonując wyboru między sacharozą a syropem klonowym, bez wątpienia warto zdecydować się na ten drugi. Niemniej jednak, dostępne na rynku stewia, erytrol czy ksylitol pozostają dla diabetyka dużo bezpieczniejsze.

Cena syropu klonowego zbliżona jest do ceny miodu, co oznacza, że raczej w niewielu domach ma on szanse na stałe wyprzeć cukier. Niemniej jednak, jest on o wiele zdrowszą alternatywą dla sacharozy niż sztuczne słodziki i bez wątpienia nie można nazwać go źródłem pustych kalorii. Dostarcza on szeregu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań – warto na stałe, nawet w małych ilościach, włączyć go do swojego jadłospisu.

źródło: apteline.pl https://apteline.pl/artykuly/syrop-klono...tencjalem/

[Obrazek: ghr3yRN.jpg]
1. Syrop klonowy – powstawanie
Aromatyczny przysmak znany jest od wieków, głównie w Kanadzie. To na tych terenach przed wiekami wytwarzali go Indianie. Produkcja syropu klonowego przebiega w swoisty sposób. Wykorzystuje się doniej 30-40-letnie klony (cukrowy, srebrzysty, czerwony, czarny). Ważne jest, by sok pozyskiwać bardzo wczesną wiosną, jeszcze zanim drzewa zaczną rozwijać pąki. Wtedy sok smakuje najlepiej.
Jak „zbiera” się sok z klonu? To proste – w pniach zamontowuje się specjalne kraniki, przez które sok spływa do pojemnika. Zazwyczaj tę czynność wykonuje się wczesną wiosną – właśnie wtedy sok jest słodki. Po zebraniu sok ulega procesowi odparowania i zagęszczania. Wszystkie czynności, które wykorzystywane są przy produkcji syropu klonowego, nie ingerują we właściwości zdrowotne i walory smakowe soku, nie wykorzystuje się przy nich barwników, konserwantów żywności ani żadnych środków chemicznych.

2. Syrop klonowy – wartości odżywcze
Syrop klonowy to skarbnica witamin i składników mineralnych. Jak dowiedziono, znajdują się w nim aż 54 składniki. Jakie są wartości odżywcze syropu klonowego? Jest on bogaty w witaminy z grupy B: B2, B5, B6, niacynę, biotynę, kwas foliowy.
Znajdziemy w nim też takie składniki jak: cynk, wapń, mangan, sód, potas, niewielkie ilości żelaza i selenu.
Syrop klonowy to też źródło przeciwutleniaczy i związków fenolowych. Każdy z wymienionych składników wpływa pozytywnie na zdrowie. Warto dodać, że 60 ml syropu dostarcza 216 kcal.

3. Syrop klonowy – wpływ na zdrowie
Syrop klonowy to doskonałe źródło przeciwutleniaczy i polifenoli, które działają m.in. przeciw-nowotworowo i przeciwzapalnie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki zdolności hamowania działania tlenku azotu, który sprzyja rozwojowi komórek rakowych. Wykazano też, że w warunkach laboratoryjnych syrop klonowy hamował rozwój komórek rakowych, m.in. raka prostaty i raka płuc.
Syrop klonowy jest też istotny przy cukrzycy – udowodniono, że hamuje on działanie enzymów wpływających na powstanie cukrzycy typu II. Zawarty w nim natomiast kwas abcysynowy stymuluje wytwarzanie przez trzustkę insuliny. W syropie klonowym jest również cynk, który w połączeniu z antyoksydantami może cofnąć zmiany miażdżycowe.

4. Syrop klonowy – wykorzystanie w kuchni
Zastosowanie kuchni syropu klonowego jest bardzo szerokie. Można używać go do pieczenia ciast, babeczek, jako słodką polewę do naleśników (jest to chyba najbardziej rozpowszechnione wykorzystanie syropu klonowego), może być substancją słodzącą zarówno ciepłe napoje, jak i drinki czy koktajle, a nawet składnikiem marynaty do mięs.
Jeżeli chcesz do wypieków zacząć dodawać syrop klonowy zamiast cukru, pamiętaj, by użyć ¾ miarki syropu zamiast jednej miarki cukru. Zmniejsz też ilość innego płynu dodawanego do wypieku oraz obniż o kilka stopni temperaturę pieczenia. Pamiętaj też, by dodać ¼ łyżeczki sody oczyszczonej na 1 szklankę syropu klonowego.

źródło: portal.abczdrowie.pl https://portal.abczdrowie.pl/syrop-klono...-zdrowotne
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Cukier...zdrowe zamienniki... - przez Krystyna - 10-05-2018, 14:21
RE: Cukier...zdrowe zamienniki... - przez LeCaro - 10-05-2018, 20:29
RE: Cukier...zdrowe zamienniki... - przez LeCaro - 10-05-2018, 20:50
RE: Cukier...zdrowe zamienniki... - przez LeCaro - 10-05-2018, 21:09
RE: Cukier...zdrowe zamienniki... - przez LeCaro - 10-05-2018, 22:09
RE: Cukier...zdrowe zamienniki... - przez LeCaro - 10-05-2018, 22:32
RE: Cukier...zdrowe zamienniki... - przez LeCaro - 10-05-2018, 22:42



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości