11-07-2019, 15:45
(10-07-2019, 14:54)Linari napisał(a): Aby poważnie dyskutować na ten temat, to wypadałoby zacząć od tego, że nie ma wiarygodnych, przeprowadzonych z naukowym rygorem badań potwierdzających prawdziwość przewidywań wróżbitek/wróżbitów.
Najlepsi jaką mają skuteczność? 20%? 30? Doświadczony psychoterapeuta bez kart "przewidzi" , może powiedzieć to samo .
Nie zgodzę się z tobą.
Każdy to wie, że od zarania dziejów, a praktycznie od momentu kiedy człowiek zaczął być świadomy siebie, pewnych zjawisk, które wokół niego zachodzą, to również zaczął on wierzyć w rzeczy nadprzyrodzone, których nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć. Z różnego rodzaju bóstwami, symbolami, przesądami, wierzeniami człowiek zawsze się zmagał.
Wróżbiarstwo jest to próba uzyskania wglądu w problem, jakieś zagadnienie lub sytuację drogą okultystyczną, standaryzowanego procesu kultu lub rytuału.
Occult / Okultyzm - Tajne / Tajemne jest to „wiedza ukryta” lub „wiedza na temat zjawisk paranormalnych”, w przeciwieństwie do faktów i wiedzy o tym co jest mierzalne, racjonalnie wyjaśnione, zwykle określane jako po prostu nauka. Termin ten oznacza czasami wiedzę, która „jest przeznaczona tylko dla niektórych ludzi” lub „musi być ukryta”. Nazwa nauk okultystycznych odnosiła się w XVI wieku do astrologii, alchemii i magi naturalnej. Okultyzm jest zatem często używany do kategoryzowania takich ezoterycznych tradycji, jak spirytyzm, teozofia, antropozofia, hermetyczny zakon Złotego Świtu i " New Age". Szczególnie od końca XX wieku różni autorzy używali okultyzmu jako uzasadnionego przymiotnika. W tym zastosowaniu „okultyzm” jest kategorią, w której umieszczane są różne przekonania i praktyki, jeśli nie są uznawane za zgodne ani z religią, ani z nauką. W przeciwieństwie do starszych form ezoteryzmu, okultyzm nie odrzuca „postępu naukowego ani nowoczesności”. Lévi podkreślił potrzebę rozwiązania konfliktu między nauką a religią, co, jak sądził, można osiągnąć, zwracając się do tego, co uważał za starożytną mądrość znalezioną w magii. Inną cechą okultystów jest to, że - w przeciwieństwie do wcześniejszych ezoteryków - często otwarcie dystansowali się od chrześcijaństwa, w niektórych przypadkach (jak Crowley) nawet przyjmując wyraźnie antychrześcijańskie postawy. Odrzucając chrześcijaństwo, ci okultyści zwrócili się czasami do przedchrześcijańskich systemów wierzeń i przyjęli formy współczesnego pogaństwa, podczas gdy inni zamiast tego wzięli wpływ na religie Azji, takie jak hinduizm i buddyzm. Inną cechą charakterystyczną tych okultystów było podkreślenie, że kładą oni nacisk na „duchową realizację jednostki”, ideę, która silnie wpłynie na dwudziestowieczny ruch "New Age" i ludzki potencjał.
Wróżba jest odrzucana przez społeczność naukową i sceptyków jako przesąd. Jednak jeszcze żadna nauka nie udowodniła tego, że wróżba nie działa, za to pozostawia to w sferze wierzeń. Zwykle w świecie nauki, brak racjonalnego wytłumaczenia, nadal pozostaje w fazie badań i ustaleń. Nadal naukowcy są skupieni na niektórych aspektach ezoterycznych jak np. temat przesądów. Każda cywilizacja, która rozwinęła się (nadal się rozwija) praktykowała wróżby w życiu codziennym, zarówno publicznym, jak i prywatnym. Od tego bierze swój początek religia i władza.
Uważam, że na ten moment ci najlepsi wróżbici to tacy, którzy cieszą się dobrą opinią i skutecznością w swojej pracy. Mają skutecznie i jak najwięcej przewidzieć wydarzeń w życiu danej osoby.
Natomiast psychoterapeuta stosuje metody psychologiczne (nie wróżbiarskie), szczególnie opartych o regularny kontakt międzyludzki, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. Psychoterapia służy poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego i może dotyczyć zmian lub radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami, oraz rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za oparte na dowodach naukowych do leczenia określonych zaburzeń psychicznych. Istnieją tysiące różnych technik i form psychoterapeutycznych, czasem opartych o znacząco różne pojmowanie psychologii, etyki i metod pomocy. Większość polega na regularnych spotkaniach klienta lub grupy klientów z jednym lub kilkoma terapeutami, przy tym, psychoterapia i medycyna mogą się nawzajem efektywnie uzupełniać. Według badań przeglądowych, większość klientów odnotowuje istotną poprawę już (albo dopiero) po około ośmiu–dwunastu sesjach terapeutycznych.
Jako wróżka chcąca działać terapeutycznie, to wbrew pozorom jeszcze bardziej szkodzę i pogłębiam dramat w czyimś życiu. Mogę spowodować głębsze uzależnienie się od wróżb. Dodatkowo, jeśli moje przepowiednie bazują na wywiadzie przeprowadzonym u danej osoby, to to NIE jest wróżba, a jedynie umiejętność przewidywania i łączenia ze sobą pewnych faktów i skojarzeń. Wróżba pokazuje rzeczy, których nie jesteśmy wstanie przewidzieć, a jednak one realizują się.
(10-07-2019, 14:54)Linari napisał(a): Bez zaglądania w karty można powiedzieć że się nie rozwiedzie, zabawi się i zostawi bo akurat ma kryzys wieku średniego.
Skuteczność tej wróżby 90%.
Dlaczego nikt nie jest jednak wstanie przwidzieć z taką pewnością jak za miesiąc wyglądać będą akcje jakiejś firmy na giełdzie?
Owszem są i tacy "wróżbici", którzy nie wróżą, a jedynie kojarzą sobie fakty. Duża liczba oszustw występuje w praktyce wróżenia i na tym wszyscy tracą... Tam mamy zawsze 100% sprawdzalności, często tej naciąganej sprawdzalności.
Są takie osoby, które potrafią trafnie przewidzieć akcje giełdowe lub nawet wygraną w lotto. Jednak wróżby to NIE magia i zaklęcie, które sprawi, że wygramy. Jeśli nam nie jest pisana wygrana w lotto, to nawet jeśli wróżka na tacy poda numery, wygrana do nas nie trafi lub szybko ją utracimy. Tak samo akcje giełdowe nie przyniosą oczekiwanych przez nas korzyści. Taka jest właśnie różnica. Wróżba pokazuje, to co jest nam pisane przeżyć, doświadczyć, a nie to co chcielibyśmy mieć lub osiągnąć. Terapia lub wsparcie duchowo-rozwojowe pozwala nam osiągnąć to co pragniemy, najczęściej skupia się na naszym ego i powiększaniu samoświadomości, lecz jest bezradna wobec losu, który zawsze w każdym momencie może nam zesłać to o czym nawet nie śniliśmy. Nie zależnie czy to dobre lub złe.
Oczywiście jako wróżka, zawsze będę wspierać moich klientów i przesyłać pozytywną energię, ale nie mogę leczyć.
W Polsce obecnie nie ma uregulowanej sytuacji prawnej dotyczącej wymagań, które musi spełniać osoba nazywająca siebie psychoterapeutą. Od kilku lat w opracowaniu jest ustawa „o niektórych zawodach medycznych”. lecz nie została jeszcze uchwalona.
Tak samo wykonywanie wróżb jest nadal w wielu krajach zakazane.
Jeśli tutaj na tym polu nic się nie zmieni, to nadal będzie panował chaos, który może być wykorzystywany przez oszustów. Oprócz dzielenia się i wyjaśniania swoich wizji, wróżbici mogą również działać jak doradcy, omawiając i oferując porady dotyczące problemów swoich klientów. Chcą, aby ich klienci korzystali z własnej siły woli. Często celowo unika się terminu „wróżka” na rzecz takich terminów jako „doradca duchowy” lub „konsultant psychiczny”, co moim zdaniem wprowadza w błąd. Nasi klienci NIE mogą być obarczeni jakimikolwiek problemami natury psychicznej, a jedynie co najwyżej znajdować się w chwilowym/przejściowym stanie bezradności, gdzie nie można liczyć na wsparcie bliskich osób.
Zalecany jest dystans i zdrowy rozsądek we wszystkim, my nie zastępujemy żadnych specjalistów, a dopełniamy oraz często klasyfikujemy się jedynie w sferze dobrej rozrywki. W dzisiejszych czasach ludzie nie wstydzą się powiedzieć, że idą do wróżki, ale że do psychologa już tak i w tym jest poważny problem.
Korzystając z usług jednych i drugich musimy mieć na ten temat podstawową wiedzę.