Chrysoberyl Alexandrite
#8

       
http://www.arthermitage.org/Malyukov/Por...rovna.html]
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Fichier:...GIM)_2.jpg
Portrait of Empress Alexandra Fyodorovna in folk costume by Russian artist A.Malyukov. 1836
After Franz Krüger 
Portrait of Empress Alexandra Feodorovna, née Princess Charlotte of Prussia (1798-1860), wife of Emperor Nicholas I

O klejnocie w literaturze i malarstwie
Kamienie szlachetne to kamienie, które wydają się tak piękne i tak cenne dla ludzi, że służą do ozdabiania ich ciał. 
Jednym z tych tajemniczych i bardzo drogich kamieni jest Alexandrite, który otrzymał tę nazwę w związku z deklaracją wielkości Aleksandra II Rosji.
Alexandrite jest rzadką i cenną odmianą Chryzoberylu, świecącą na zielono do niebieskawo zieloną w świetle dziennym i czerwoną na fioletową w sztucznym świetle. 
Alexandrite jest kameleonem wśród kamieni szlachetnych - technicznym terminem na to jest pleochroizm. 
Zmiana koloru może mieć różną siłę i zależy od składu widmowego światła i absorpcji widmowej aleksandrytu - tj. im silniejsza zmiana koloru, tym droższe.
Surowe kryształy Alexandrite są dzielone, szlifowane i polerowane - tworzona jest nowa powierzchnia, aby osiągnąć najwyższy efekt.
Najpiękniejsze Alexandrite pochodzą z Uralu (Tokowaja).
Zgodnie z najnowszymi odkryciami i aktualnymi badaniami specjalisty ds. Alexandrite, dr Schmetzera, pierwsze znaczące dobrej jakości Aleksandryty zostały znalezione w kopalni w 1838 r., 
Ale niestety na krótko kopalnia została wyczerpana w 1840 r.
Można założyć, że matka imiennika z pewnością otrzymała najpiękniejszy Alexandrite, zobacz piękny naszyjnik z pereł z ważnym Alexandrite jako zapięciem oraz broszki i elementy na jej szkle kokosowym, nosząc ten „nowy” klejnot w najwspanialszy sposób.
Jednak powyższe zdjęcie powstało wcześniej - około 1830 roku, być może wykorzystano okazję, aby pomalować biżuterię nowymi, bardzo cennymi i rzadkimi kamieniami szlachetnymi, istniała prawdziwa moda, do dziś jest to „THE” kamień Rosjan a w Rosji „nasz” Alexandrite jest określany jako patriotyczny.
Znane są cztery różne wersje tego portretu - różni artyści namalowali ten obraz i kamienie na czerwono, zielono lub niebiesko i pomylili historyków w przeznaczeniu minerałów i kamieni szlachetnych.
Tsarina Alexandra Feodorovna przedstawiona powyżej z ważną kolekcją biżuterii z kamieniami szlachetnymi, nie jest pewne, czy cała ta biżuteria została faktycznie wykonana z Alexandrite - nie ma zapisów ani zapasów tego Aleksandrytu, ale Alexandrite na zdjęciu zmieniają się dokładnie w idealnych kolorach.
Obraz mógł być namalowany przez F. Krügera, artystę, który przedstawił wszystko bardzo realistycznie, w stylu i stylu typowym dla niego, musiałby konsekwentnie pokazywać kamienie w jednym kolorze, ponieważ źródło światła pochodziło z jednego miejsca.
Prawdopodobnie też to zrobił i wszystko było w nieco stęchłej czerwonej wersji.
Kiedy zdjęcie zostało zrobione, mogło nie być przyjemnie - albo miało zbyt duży odcień czerwieni, szczególnie ze względu na tło, albo wyraźnie naleganie na wizualne wyjaśnienie tych kamieni, a następnie je zmienił
W szczególności Alexandrite na ramionach wyglądają tak, jakby zostały zamalowane i, co nieuniknione, są nieco większe niż oryginalny kamień, nie jest tak naprawdę harmonijne ...
Artysta z pewnością miał trudności właśnie w tych miejscach. 
Dzięki naprawdę idealnej zmianie tych niezwykle skomplikowanych miejsc za pomocą zebranego tiulu musiałby ponownie wykonać wszystkie części ramion. 
Nawet po prawej stronie, gdzie zasłona leży powyżej, zdecydowanie miał półprzezroczysty efekt jak Kokoshnik po lewej, ale nie byłby w stanie tego zrobić bez większego wpływu na zasłonę. 
Ogólnie rzecz biorąc, artysta był tak wirtuozowski, ale zawiódł tylko w tych dwóch punktach, co tak naprawdę wynika z późniejszej zmiany, a zatem z tego przemalowanego efektu Aleksandrytu. Z bransoletkami było to znacznie łatwiejsze, ponieważ kamienie spełniają tylko karmelizację, co stanowi wyraźny wniosek ...
Tajemnica została rozwiązana, znane są ponad 4 wersje tego obrazu, ale malarze, którzy skopiowali ten oryginalny portret, nie wiedzieli nic o zmianie kolorów  tego bardzo rzadkiego i kosztownego klejnotu. 
Aleksandryt może wydawać się zielony w świetle dziennym i zmieniać kolor na malinowy w świetle żarowym, ale inne zmiany kolorów są również bardzo cenione. 
Malują wszystkie klejnoty na czerwono, zielono lub niebiesko.
17 kwietnia 1834 r. Imperium Rosyjskie obchodziło szesnasty dzień narodzin przyszłego cara Aleksandra II, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rosji. 
Mniej więcej w tym samym czasie znaleziono kamień zmieniający kolor w Izumrudnye Kopi na Uralu (Szmaragdowe kopalnie) nad rzeką Tokovaya, 96 km na wschód od Jekaterynburga, i narodziła się szlachetna historia najbardziej rzadkiego i fascynującego kamienia szlachetnego, która została nieodwołalnie związana wraz z Aleksandrem II, ponieważ został nazwany na jego cześć - Aleksandryt.
Alexandrite stał się symbolem panowania Aleksandra II i ogólnie carskiej Rosji. 
Fakt, że kolory czerwonego i zielonego kamienia odzwierciedlały główne kolory imperialnej Rosji, spodobały się wielu osobom. 
Co więcej, magia zmieniających się kolorów bezpośrednio odzwierciedlała myśli społeczeństwa rządzonego przez carów od 154 wieku, w którym każde słowo pisane i mówione miało drugie znaczenie, a alegoria była główną formą wyrażania pojęć odmiennych od oficjalnej ideologii.
Mistyczny dualizm aleksandrytów leży w figurze cara Aleksandra II, który wstąpił na tron podczas klęski Rosji w wojnie krymskiej w 1855 roku. 
Wczesną część jego rządów charakteryzowały szeroko zakrojone reformy, a jego liberalne podejście zapewniło mu tytuł „Cara Liberator”. 
Zieleń Aleksandrytu w świetle dziennym została podjęta, aby reprezentować nadzieję i przebudzenie przyniesione Rosji przez wysiłki Aleksandra II.
Szmaragdowy w dzień, rubinowy w nocy ze względu na jego zdolność do zmiany koloru, w zależności od rodzaju światła, w którym jest oglądany. 
W świetle dziennym i fluorescencyjnym Aleksandryt pojawia się w odcieniach niebieskiego i zielonego, ale w świetle wolframowym (żarowym) pojawia się w odcieniach czerwieni.
źródło
Przedstawiciele kreatywnej inteligencji Rosji nie mogli przejść obok piękna klejnotu. 
W swojej historii „Aleksandryt” N.V. Leskow nazywa to „proroczym rosyjskim kamieniem, zielonym rano i krwawym wieczorem”.
Poeta Silver Age Maximilian Voloshin, który był naprawdę zakochany w magicznym pięknym kamieniu, poprosił swoich przyjaciół, aby przyszli do jego grobu z kamieniami, a nie kwiatami.
 Wspomina Aleksandryt w swoich wierszach również  rosyjską poetka N.A. Teffi, która żyła w XIX wieku.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości