Bylica Estragon, Draganek
#5

       
Tagetes Lucida

       
Artemisia Dracunculus

Tagetes, czy Artemisia Dracunculus – Estragon? 
Czy w marketach kupujemy prawdziwy Estragon?
W wielu sklepach można nabyć tzw. świeże zioła, w jednorazowych doniczkach wypełnionych ziemią i odżywkami.
Najczęściej są to: Melisa, Mięta, Bazylia, Koperek, Szczypiorek, Pietruszka, Rukola, Szałwia, Tymianek, Lebiodka (Oregano) i Estragon.
Pomimo, że jeden z producentów podaje na opakowaniu nazwę Estragon, a nawet nazwę łacińską Artemisia Dracunculus, to jednak roślina ta nie jest Estragonem. 
Początkowo pomyślałem, napiszę do producenta, że sprzedawany przez niego Estragon nie jest Estragonem, ale potem sobie pomyślałem, że nie ma to sensu, zresztą dla mnie to okazja do kupienia nowej ciekawej rośliny, a gdy zgłoszę, to zniknie ze sprzedaży.
Dla moich Czytelników podam tę informację, aby wykorzystali tę roślinę, a przynajmniej posadzili ją w ogródku, doprowadzili do zakwitnięcia i wydania nasion, a potem kontynuowali uprawę Tagetes z roku na rok.

Otóż to co kupujemy w Makro, Tesco, Carrefour, Selgrosie i in.pod nazwą Estragon jest Aksamitką Błyszczącą – Tagetes Lucida Cavanilles, z rodziny Asteraceae, czyli Compositae.

Aksamitka błyszcząca pochodzi z Ameryki Środkowej I Południowej.
W Europie uprawiana jako roślina aromatyczna, olejkowa I przyprawowa. 
W Ameryce jest krzewinką, u nas jest zbyt zimno, aby osiągnęła większe rozmiary.
Nie ma szans na przetrwanie zimy.
Jednakże zdąża zakwitnąć zarówno w ogrodzie jak i w mieszkaniu.
Przy roztarciu pachnie anyżowo-estragonowo, z wyraźną nutą kumaryny.
Dobra przyprawa do zup, mięsa, ryb, sałatek, ponadto do przyrządzania herbatek i nalewek poprawionych samopoczucie psychiczne i przeciwdepresyjnych.

Estragon opisałem tutaj
Wygląda inaczej niż aksamitka błyszcząca.
http://rozanski.li/?p=1961

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości