Chrysoberyl Alexandrite
#12

   
   
Odmiana Chryzoberylu nazwana Alexandrite została odkryto około 1830 roku na Uralu. 
Minerał ten otrzymał swą nazwę od imienia cara Aleksandra III. Ma on w świetle dziennym kolor zielony, a w sztucznym (z wyłączeniem świetlówek) czerwony. 
Powiada się o nim że „jest to Szmaragd za  dnia, a Rubin w nocy” i uważa się go za najszlachetniejszą odmianę Chryzoberylu. 
Jest wrażliwy na nacisk i w wysokiej temperaturze zmienia zabarwienie. 
Duże okazy wyróżniają się bardzo wyraźną zmianą barw, Kocie Oko spotykane jest sporadycznie.

Stare złoża na Uralu są już praktycznie na wyczerpaniu, ale to właśnie tam znaleziono najokazalszą pod względem wyglądu oraz wielkości grupę kryształów, złożoną z druzy liczącej 22 kamienie i mającą masę 5 kg. 
Nowe złoża odkryto zostały na Sri Lance w Zimbabwe oraz Brazylii, Birmie, Indiach, RPA, Tanzanii, Tasmanii, USA i na Madagaskarze. 
W pokładach na Sri Lance odkryto największy, pojedynczy kamień o nazwie „The Saurer Alexandrite”, który po obróbce ma masę 66 karatów. 
Obecnie znajduje się on w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.

Alexandrite zazwyczaj cięty jest w kształt łezki, a najpiękniejsze kryształy obrabiane są szlifem brylantowym. 
Ich cena w zależności od czystości koloru i masy osiąga poziom od 5000 do 37000 dolarów za karat. 
Naturalne Alexandrite sporadycznie przekraczają 1 karat, na Uralu spotykano egzemplarze o wielkości ponad 5 karatów, a w Brazylijskich złożach bardzo rzadko znajdywane są kryształy powyżej 3 karatów.

Pomylić go można z syntetycznym korundem, syntetycznym spinelem, andaluzytem, piropem oraz dubletami o wyraźnej zmienności barw, wykonanymi w górnej części z czerwonego granatu a w dolnej z zielonego szkła. 
Znany jest także syntetyczny Alexandrite, który dzięki nieznacznym domieszkom Wanadu cechuje się innym zabarwieniem w świetle dziennym (niebiesko-zielona lub niebiesko-fioletowa barwa) i sztucznym ( barwa czerwono-fioletowa).

Alexandrite pobudza wyobraźnię i zdolności twórcze, uspokaja, wycisza, niweluje klątwy. 
Normalizuje ciśnienie a także oczyszcza krew. 
W Indiach był talizmanem zabezpieczającym przed trądem, świerzbem i alkoholizmem. 
W Rosji jest kamieniem samotności i smutku, w Europie to symbol romantyczności i zazdrości, a w Indiach i na Sri Lance długowieczności oraz dobrobytu. Kryształ ten uspokaja duszę, ułatwia właścicielowi osiągnięcie spokoju i przynosi mu rozwagę.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości