18-05-2021, 22:48
Amulet z Hallbjäns
Niewielką, miedzianą blaszkę o długości 4,13 cm, szerokości 1,04 cm i grubości 0,6 mm oraz otworze o średnicy około 2,7 mm znaleziono w trakcie wykopalisk w Hallbjäns na południu Gotlandii w 1965 roku.
Leżała w kobiecym grobie, w którym znajdowały się przedmioty – głównie biżuteria – charakterystyczne dla okresu Vendel, pozwalające datować znalezisko na początek, albo pierwszą połowę VIII wieku.
Już samo datowanie czyniłoby blaszkę dość unikatową – nie dysponujemy zbyt wieloma inskrypcjami datowanymi na lata 600 – 800, więc każda kolejna pomaga nam w zrozumieniu zmian w języku i systemie zapisu, który właśnie w tym czasie przechodził przeobrażenia skutkujące powstaniem młodszego futharku, czyli przejścia z „alfabetu” składającego się z 24 na 16 run.
Szkoda tylko, że inskrypcja jest tak krótka. Składa się z dwóch fragmentów i wygląda następująco:
Jak widzicie pierwsza część tekstu zaczyna się obok wywierconego otworu i kończy gdzieś w połowie blaszki, natomiast początek drugiej części znajduje się przy drugim końcu, jest „do góry nogami” w stosunku do pierwszego fragmentu i również kieruje się do środka; obie części „spotykają się” mniej więcej w połowie blaszki.
więcej tutaj...