02-06-2021, 17:19
https://www.ssef.ch/wp-content/uploads/2...3x1024.jpg
https://i.pinimg.com/564x/8a/ef/72/8aef7...3fa97b.jpg
ewa strona: Portret Katarzyny Wielkiej Cesarzowej Rosji (1729 1796), według Aleksandra Roslina i Fiodora Rokotowa, wraz z jej szafirem.
Zdjęcia: Christie's i SSEF
prawa strona: Zdjęcie Harry'ego Winstona...Obok jego kciuka znajduje się 337,10-karatowy szafir Katarzyny Wielkiej
źródło
Catherine the Great’s Sapphire
W SSEF w ciągu ostatnich kilku dekad przetestowano imponującą liczbę Szafirów o wyjątkowej wielkości i jakości.
Jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni mieliśmy przyjemność dodać do tej eklektycznej (danych) kolekcji słynny Sapphire of Catherine the Grea, historyczny klejnot z Cejlonu (Sri Lanka) o wyjątkowej jakości i urodzie
Na podstawie dostarczonej dokumentacji Szafir ten ma historyczne pochodzenie i należał niegdyś do Katarzyny Wielkiej, cesarzowej imperium rosyjskiego od 1762 r.
Do jej śmierci w 1796 r. (Patrz Les Joyaux des Tsars M. Grecja) ten Szafir o masie 331 ct (pierwotnie 337 ct) był ściśle związany z historią i losami Imperium Rosyjskiego i został ostatecznie sprzedany w 1914 r prywatnemu kolekcjonerowi.
Później stał się częścią kolekcji Court of Jewels Harry'ego Winstona, która podróżowała po Stanach Zjednoczonych w latach 1949-1953 i jest przedstawiona na kultowym zdjęciu, na którym Harry Winston trzyma w dłoni Sapphire of Catherine the Grea razem z innymi imponującymi klejnotami, w tym Diamentem Hope
Skrupulatne badania mikroskopowe i szczegółowe analizy potwierdziły pochodzenie Szafiru ze Sri Lanki, podkreślone obecnością drobnych metamiktowych wtrąceń Cyrkonu, które są charakterystyczne dla tego źródła klejnotów.
Od czasów historycznych Cejlon (Sri Lanka) jest znany i ceniony jako źródło wyjątkowych klejnotów, zwłaszcza niebieskich Szafirów.
Znalezione w żwirach bujnych zielonych równin i dolin tej tropikalnej wyspy, klejnoty te były już przedmiotem handlu w starożytnych kulturach Azji Południowo-Wschodniej, Persji, a nawet w Cesarstwie Rzymskim i średniowiecznej Europie wzdłuż morskich szlaków handlowych i słynnego Jedwabnego Szlaku także „Livres des Merveilles du Monde” Marco Polo).
Do dziś ta mała wyspa na Oceanie Indyjskim produkowała i nadal produkuje jedne z największych szafirów o jakości klejnotów znanych w handlu, takie jak „Gwiazda Indii” (583 ct),
źródło