02-06-2021, 23:14
Star of Lanka Sapphire
Nazwa odzwierciedla rodzaj kamienia i kraj pochodzenia
Nazwa „Gwiazda Lanki” odzwierciedla zarówno rodzaj kamienia, jak i jego kraj pochodzenia.
Kamień szlachetny to Szafir Niebieskiej Gwiazdy z wyraźną Gwiazdą o sześciu promieniach, a krajem pochodzenia jest Sri Lanka, dawny Cejlon, który jest głównym źródłem dużych Niebieskich Szafirów na świecie.
Jeśli w muzeum lub w prywatnej kolekcji natrafi się na duży Niebieski Szafir o masie ponad 100 karatów, istnieje prawie 60% prawdopodobieństwo, że kamień pochodzi ze Sri Lanki.
Odpowiednie nazwanie kamienia jako „Gwiazda Lanki” przez ROM
Władze Królewskiego Muzeum w Ontario odpowiednio określiły ten kamień szlachetny jako „Gwiazda Lanki”, aby nie pozostawiać w umysłach odwiedzających muzeum żadnych wątpliwości co do kraju pochodzenia.
Stoi to w ostrym kontraście do tego, co widzimy w American Museum of Natural History w Nowym Jorku i National Museum of Natural History of the Smithsonian Institution, gdzie niezwykle duże Niebieskie Szafiry pochodzenia ze Sri Lanki otrzymały nazwy sugerujące inny kraj pochodzenia , dążąc do wypaczania prawdy i powodując zamieszanie w umysłach gości.
Zamieszanie spowodowane błędnymi nazwami „Gwiazda Indii” i „Gwiazda Bombaju”
Słynne Szafiry, o których mowa, to „Gwiazda Indii” o masie 563,35 karatów, która jest kamieniem ze Sri Lanki wystawionym w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, oraz 182-karatowa „Gwiazda Bombaju”, która jest kolejną lankijską kamień wystawiony w National Museum of Natural History of the Smithsonian Institution w Waszyngtonie
Nazwy nadane tym Szafirom sugerują, że kamienie szlachetne pochodzą z Indii, kraju, który w swojej długiej historii nigdy nie wyprodukował niezwykle dużego niebieskiego Szafiru lub niebieskiej gwiazdy Szafiru .
Z drugiej strony Sri Lanka słynęła z dużych Niebieskich Szafirów i Niebieskich Szafirów Gwiazdowych od niepamiętnych czasów, sięgających czasów króla Salomona w X wieku pne
Charakterystyka kamienia szlachetnego
Kolor, szlif, wyrazistość i waga kamienia w karatach
„Gwiazda Lanki” to 193-karatowy, owalny, Niebieski Szafir o kształcie kaboszonu z wysoką kopułą i wyraźną gwiazdą o sześciu promieniach umieszczoną pośrodku kopuły, z ramionami sięgającymi do podstawy kamienia.
Pod względem jakości Gwiazdy „Gwiazda Lanki” rywalizuje z bardziej znanymi kuzynami, takimi jak „Gwiazda Indii” i „Gwiazda Bombaju”.
Kamień jest nieprzezroczysty i mleczny, co ma tendencję do zmniejszania odcienia niebieskiego koloru Szafiru.
Kolor Szafiru jest szaroniebieski.
Wymiary kamienia to 30 mm x 27 mm x 23 mm.
Historia „Gwiazdy Lanki”
„Gwiazda Lanki” nabyta przez ROM w 1958 roku
Gwiazda Szafiru „Gwiazda Lanki” została zakupiona przez Królewskie Muzeum Ontario w 1958 roku od Allana Caplana, słynnego handlarza kamieniami szlachetnymi i minerałami z siedzibą w Nowym Jorku, który był jednym z dostawców kamieni szlachetnych i okazów minerałów dla renomowanej Historii Naturalnej Muzea w Ameryce, takie jak Smithsonian, Harvard i American Museum of Natural History w Nowym Jorku.
Wystawa „Gwiazdy Lanki” w Royal Ontario Museum
Niebieski Szafir „Gwiazda Lanki” jest obecnie wystawiany w Królewskim Muzeum Ontario w Toronto w Kanadzie.
Jest prezentowany w Galerii Nauk o Ziemi Inco, która została otwarta w maju 1999 roku.
Wczesna historia niebieskiego szafiru „Gwiazda Lanki”
Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie Allan Kaplan kupił niebieski Szafir Gwiazda Lanki
Gwiazda Lanki została sprzedana do ROM w 1958 ,w tym samym roku, w którym zmienił się z handlarza minerałami na sprzedawcę surowych i wypolerowanych kamieni.
Tak więc Allan Kaplan musiał kupić ten kamień w Nowym Jorku, prawdopodobnie od innego dealera.
Nie jest możliwe, aby kupił go na wschodzie, ponieważ na wschód podróżował znacznie później, po kilku podróżach do Kolumbii w celu zakupu Szmaragdów.
Tak więc kamień musiał pochodzić ze Sri Lanki, albo na początku, albo w połowie XX wieku, kiedy głównym źródłem niebieskich Szafirów na Sri Lance były aluwialne złoża regionu Ratnapura, tradycyjnego obszaru Sri Lanki produkującego klejnoty.
Po odkryciu surowy kamień musiał być cięty i polerowany przez tradycyjnych szlifierzy ze Sri Lanki, którzy mieli duże doświadczenie w cięciu Szafirów gwiaździstych.
Największym wyzwaniem w wycinaniu Gwiezdnego Szafiru jest uzyskanie odpowiedniej orientacji kamienia, aby utworzyć kopułową powierzchnię gotowego kamienia szlachetnego, aby uzyskać najlepszy efekt Gwiazdy.
Może to zrobić tylko doświadczona osoba, który ma wystarczające doświadczenie w wycinaniu gwiezdnych Szafirów.
Sri Lanka to kraj, który ma tradycję wycinania klejnotów tak starą jak przemysł wydobywczy kamieni szlachetnych, a kraj nigdy nie eksportował kamieni szlachetnych w surowym stanie, nawet w dawnych czasach.
Wszystkie surowe kamienie szlachetne były wycinane i przetwarzane w kraju przed eksportem, a przetworzone kamienie szlachetne miały znacznie wyższą cenę niż surowe kamienie.
W ten sposób niebieski szafir „Gwiazda Lanki” został najprawdopodobniej wycięty i wypolerowany na Sri Lance.
Szlifowana i wypolerowana Gwiazda Lanki musiała zostać później wyeksportowana na rynek londyński lub paryski przez jednego z wielu sprzedawców i eksporterów kamieni szlachetnych i biżuterii, działających w stolicy Kolombo.
Znaczne ilości kamieni szlachetnych wysyłano również na rynki Hongkongu i Japonii, a za pośrednictwem tych rynków niektóre kamienie szlachetne trafiły ostatecznie na rynki amerykańskie.
źródło