02-06-2021, 23:17
Star Tiesh Blue Empress Sapphire
Oszałamiający 332-karatowy Szafir z Niebieską Gwiazdą osadzony na 18-karatowej złotej koronie przyciąga tłumy do salonu luksusowego jubilera Tiesha w starożytnej stolicy Sri Lanki, Kandy.
Kamień nazywany „Błękitną Cesarzową Tiesh” przedstawia wyraźną Gwiazdę o sześciu promieniach dzięki unikalnemu zjawisku optycznemu zwanemu „asteryzmem”.
Firma Tiesh, która prowadzi salony w Kandy i Kolombo na Sri Lance, twierdzi, że klejnotem jest „największy w historii komercyjny Szafir Niebieskiej Gwiazdy”.
Kamień macierzysty Tiesh Blue Empress ważył zdumiewające 201 500 karatów i został wykopany na początku lat 80. w słynnej na całym świecie dzielnicy górniczej Ratnapura.
Masa kamienia macierzystego w karatach odpowiada 40,03 kg lub 94,86 funtom.
Dla porównania, Szafir w kształcie Gwiazdy w kształcie kaboszonu waży zaledwie 2,34 uncji.
„Z pokorą i radością prezentujemy Błękitną Cesarzową Tiesh nie tylko Sri Lance, ale także całemu światu” - powiedział Lasantha de Fonseka, założyciel i dyrektor zarządzający Tiesh.
„Jej prawowita siedziba nie znajduje się ani w sejfie, ani w skarbcu banku, ale raczej eksponowany, aby świat mógł go podziwiać.
Jej obecność teraz mocno pozycjonuje Kandy na turystycznej mapie Sri Lanki i świata.
Nie trzeba dodawać, że impuls i widoczność, jaką da przemysłowi klejnotów na Sri Lance, są nieocenione. ”
Niebieska Cesarzowa Tiesh siedzi na koronie ręcznie wykonanej z 18-karatowego żółtego i białego złota, wysadzanej szeregiem innych cennych lankijskich kamieni szlachetnych.
Eksponat jest teraz wystawiony na stałe w salonie Tiesh w Kandy, pod specjalną całodobową ochroną.
Firma zamierza trzymać Tiesh Blue Empress na publicznej wystawie, dopóki zainteresowana strona nie złoży oferty.
Sri Lanka znana jest z obfitości kamieni szlachetnych na bardzo małym obszarze geograficznym i jest szczególnie znana z niebieskich Szafirów, Gwiezdnych Szafirów i klejnotów w kształcie Kocich Oczu.
Piękne Szafiry Gwiezdne mają określony „asteryzm”, słowo pochodzące od łacińskiego słowa „astrum” i oznaczające „gwiazdę”.
Według Smithsona asteryzm jest w rzeczywistości spowodowany Tytanem uwięzionym w Korundzie podczas formowania się kryształu.
Gdy kryształ stygnie, tytan orientuje się jako struktury przypominające igły w trzech kierunkach.
Gładka, zaokrąglona powierzchnia cięcia kaboszonowego umożliwia odbijanie światła od tytanu, odsłaniając sześcionożną Gwiazdę.
źródło
https://www.dailymirror.lk/print/news-fe...131-171768