Berkana
#21

W BERKANA, kobiecej Runie, grafika sugeruje piersi matki widziane z góry lub profil kobiety w ciąży, z wydatnymi piersiami i brzuchem, nosicielką nowego życia.
Dlatego BERKANA sugeruje ciążę, narodziny i odrodzenie.
W naturze utożsamiana jest z wiosną, którą symbolizuje w tradycji nordyckiej brzoza. 
Archetypowo BERKANA odsyła nas do idei matki we wszystkich jej przejawach; ucieleśnia tajemnice ciąży, narodzin, pielęgnowania, ochrony, uzdrawiania i odradzania się.
Runa BERKANA wiąże się z płodnością i narodzinami, czy to nowego dziecka, czy z aspektami natury emocjonalnej, takimi jak przyjaźnie lub relacje miłosne. Oznacza to, że BERKANA jest związana z macierzyństwem, porodem, środowiskiem rodzinnym, ochroną domu i początkiem głębokich przyjaźni lub relacji.
 Z drugiej strony ta Runa wikinga przewiduje nadejście wszelkiego rodzaju imprez rodzinnych, spotkań roboczych i przyjaznych uroczystości.
Ostatecznie Runa ta przynosi szczęście i radosne wydarzenia, takie jak narodziny, śluby, uzdrowienia, nowe pomysły lub zwiększona witalność. 
Jednak wielu łączy to bezpośrednio z nadejściem najbardziej sprzyjającego czasu na posiadanie dzieci, ponieważ wiąże się to z rozwojem domu i nadejściem nowej pozytywnej, harmonijnej i pełnej nadziei sytuacji rodzinnej.

Bóstwo związane z Runą BERKANA
Najstarsza tradycja łączy BERKANA z brzozą i wiosną, zarówno rządzi bogini Ostara , znany również jako Eostra , bogini równonocy wiosennej 
W angielskim słowie Wielkanoc (Wielkanoc) oraz w niemieckim Ostern (Wielkanoc) przetrwała stara nazwa Ostary, której poświęcono pogański rytuał, który dał początek Wielkanocy, której symbolem było jajko (ziarno, początek życie) i królika (płodność)
Słowa Eostra i Ostara mają ten sam rdzeń, co słowo „wschód” (Wschód), kardynalny punkt, w którym wschodzi Słońce, co sprawia, że związek bogini z odrodzeniem, narodzinami i życiem jest jasny.
Po uśpionej zimie przyroda kieruje się ku bujnej i kolorowej przestrzeni wiosny. 
Bogini następnie użyźnia ziemię swoją dziewiczą energią, a dzikie stworzenia rozmnażają się.
Ziemia rodzi nowe życie, wszystko okryte jest pięknem i nadzieją: wszystko odradza się po mroźnej zimie.
Piękna bogini Ostara była tak ukochana przez starożytnych Krzyżaków, że po wprowadzeniu chrześcijaństwa odmówili jej zdegradowania do kategorii demonów, podobnie jak wiele innych ich bóstw, i nadali nazwę wielkiemu świętemu chrześcijańskiemu.
Zachowano zwyczaj świętowania tego dnia poprzez wymianę kolorowych jajek. 
Tak więc pierwsi chrześcijanie kontynuowali ten zwyczaj, oświadczając jednak, że jajko jest także symbolem zmartwychwstania.
Na kilku obszarach Niemiec znajdują się kamienne ołtarze, zwane Osternsteine (kamienie wielkanocne), dawniej poświęcone Ostarze. 
Podczas uroczystości zostały uwieńczone kwiatami przez młodych ludzi, którzy radośnie tańczyli przy wielkich ogniskach, popularnym tańcu praktykowanym do połowy XX wieku.

BERKANA kojarzona jest również z boginią Friggą , analogiczną do Ostary, uważaną za boginię zmartwychwstania ziemi i natury po zimie.
 Frigga znana jest jako obrończyni płodności, pochodzenia, rodziny i świętego związku par .
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości