31-08-2021, 23:39
Królowa Wiktoria z Anglii nosi biżuterię odrzutowców przez połowę swojego długiego życia.
Błędem byłoby sądzić, że zainteresowanie GAGATEM w Anglii powstało tylko w związku z żałobą w rodzinie królewskiej.
10 lat przed śmiercią Księcia Małżonka Alberta, w 1851 roku, biżuteria firmy Whitby JET została wystawiona na Wystawie Światowej w Londynie i zyskała wielu wielbicieli, m.in. wśród rodziny królewskiej w osobie Królowej Bawarii i Cesarzowej Francji.
Dla królowej Bawarii wykonano 1,5-metrowy łańcuch z JET.
Biżuteria z czarnego kamienia wygląda bardzo efektownie i szlachetnie.
Whitby JET to kamień ze słynnej kopalni Whitby na wybrzeżu Yorkshire w Wielkiej Brytanii.
Nawiasem mówiąc, w londyńskiej National Gallery znajduje się portret szkockiej królowej Marii Stuart, na którym ozdoby z JET symbolizują jej smutek z powodu upadku Kościoła katolickiego.
Ale przede wszystkim sama królowa Wiktoria patronowała JET z Whitby.
W czasie żałoby, po śmierci ukochanego męża Alberta, który zmarł na tyfus w 1861 roku, zgodnie z protokołem, panie mogły pojawiać się na dworze jedynie w zdobieniach z JET, co wpłynęło na sztukę rzeźbiarzy i jubilerów pracujących z tym kamieniem.
W tym momencie James Storr otwiera sklep W.Hamond, który nadal działa i jest jedną z atrakcji miasta Whitby, przypominając czasy „gorączki JET”, kiedy warsztaty znajdowały się niemal we wszystkich domach Whitby.
Nawiasem mówiąc, ceny w Wielkiej Brytanii nie są wysokie - mały piękny wisiorek można kupić za średnio 120 euro, bransoletkę od 400 euro,
Angielska królowa Wiktoria była w żałobie aż do śmierci w 1901 roku, przez około 40 lat.
W tym okresie żałoba za połowę życia staje się w Anglii normą.
Biżuteria królowej Wiktorii składała się z czarnych broszek, bransoletek, naszyjników - w Anglii w tym czasie zapotrzebowanie na taką biżuterię znacznie wzrosło.
Szczególnie znane są ozdoby w postaci otwieranych medalionów, w których można umieścić portret lub kosmyk włosów.
Ale jednocześnie dla fashionistek produkowano rzeźbione broszki w postaci kwiatów i owoców oraz inną czarną biżuterię - są bardzo eleganckie i nie zawsze były w żałobie.
Żałoba była obserwowana w kilku etapach.
W związku z tym biżuteria została wykonana całkowicie na czarno, a następnie w okresie „półżałoby” dodano kamienie o spokojnych melancholijnych tonach - szary, liliowy, fioletowy.
Jednakże, w latach 80. XIX wieku królowa znów zaczęła nosić perły i diamenty.
Po I wojnie światowej panie nie miały czasu na kosztowną biżuterię, w tym czasie Goodyear wynalazł plastik, a dokładniej wulkanizowaną gumę lub wulkanit. Vulcanite zastąpi JETw biżuterii, a modne panie będą musiały się z nimi zadowolić przez długi czas.
źródło