10-12-2021, 19:57
https://i2.wp.com/formygirl.ru/upload/me...ee6c93.jpg
Bursztyn jest skamieniałą żywicą kopalną, utwardzoną żywicą najstarszych drzew iglastych okresu górnej kredy i paleogenu
Wykorzystywany jest głównie do wyrobu biżuterii i wyrobów pasmanteryjnych, biżuterii.
Już w starożytności Arystoteles, a za nim Teofrast i Pliniusz Starszy sugerowali, że powstanie tego kamienia ma związek z żywicą drzew iglastych.
W XVIII wieku szwedzki przyrodnik Karol Linneusz i rosyjski naukowiec Michaił Łomonosow udowodnili naukowo, że Bursztyn tak naprawdę pochodzi z żywicy starożytnych drzew iglastych...
MV Łomonosow przedstawił nowe argumenty na rzecz organicznego pochodzenia Bursztynu w swoich pracach „Pierwsze podstawy nauki górniczej” i „Słowo o narodzinach metali z trzęsień ziemi”.
Opis naukowy, pochodzenie i klasyfikacja Bursztynu (Bursztyn Biały, Bursztyn Żółty) podał w 1807 r. akademik Wasilij Severgin w książce „Szczegółowy słownik mineralogiczny
źródło
We wczesnej epoce żelaza wyczerpało się złoże Bursztynu na Półwyspie Jutlandzkim (dzisiejsza Dania), które do tej pory zaopatrywało południe Europy.
Starożytni handlarze morskiego klejnotu zaczęli zwracać się do złoża Bursztynowego Wybrzeża.
Pliniusz Starszy w 42 rozdziale Historii Naturalnej (napisanym po 59) wspomina o wyspie Austeravia, która była ośrodkiem przemysłu bBursztynniczego.
Dowódca floty Germanik polecił zmienić jej nazwę na Glessaria, od łacińskiej nazwy Bursztynu (łac. glaesum - szkło, Bursztyn).
Nie ma informacji o której wyspie dyskutowano.
Źródła niemieckie z końca XIX wieku sugerują, że jest to wyspa Ameland
Biorąc pod uwagę cechy, jakie Pliniusz nadał tej ziemi i bliskość jej nazwy do jego etnonimu „Aestia”, można przyjąć, że „Austeravia” to nazwa Sambii.
Otoczona morzem, zatokami i rzekami jeszcze później (o czym świadczy XI-wieczny kronikarz niemiecki Adam z Bremy) uznawana była za wyspę.
Pliniusz donosi, że rzymski oddział wyruszył z prowincji naddunajskiej rzymskiej Panonii na Bursztynowe Wybrzeże (wskazuje na to wzmianka w tekście o odległości między 889 km na wschód od współczesnego miasta Vienna Carnuntum a Bursztynowym Wybrzeżem). „lokalne placówki handlowe i brzegi”.
Te słowa wskazują na istnienie w połowie I wieku w Sambii punkt wydobycia i sprzedaży Bursztynu
źródło