6-Odyn Zdobywa Runy
#7

Bóstwo związane z Runą ODALA
Mitologiczne odniesienia do ODALA są nieliczne, ponieważ Runa nie jest zawarta w wierszach islandzkich lub nordyckich. 
Niektórzy uważają, że był on poświęcony pomniejszej bogini Syn, opiekunce granic, zwanej Strażniczką Bram

Jednak tradycja kultu przodków okazuje się być głównym odniesieniem dla kultury i religii nordyckiej, więc związek z tradycją  wydaje się bardziej prawdopodobny. 
W tym sensie ODALA jest powiązana z samym źródłem Mimira, źródłem najwyższej mądrości przodków.

Według legendy, na początku, aby uzyskać mądrość, Odyn odwiedził źródło strzeżone przez starego giganta Mimira, wuja Odyna, znanego ze swojej mądrości. 
Tak więc, aby zdobyć wszechwiedzącą wiedzę Giganta, udał się do krainy Gigantów, Jotunheim, w korzeniach Yggdrasil .
Studnia była źródłem wszelkiej pomysłowości i mądrości, a w jej głębi wyraźnie odbijała się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. 
Kiedyś przed starcem Odyn poprosił, aby pozwolił mu pić. 
Mimir, znając wartość takiej przysługi, odmówił, chyba że Odyn oddał mu jedno oko.
Bóg zgodził się natychmiast, wydłubując jedno oko i przekazując je Mimirowi, który je trzymał, zatapiając w głębinach źródła. 
Pijąc obficie z tych wód, Odyn osiągnął wiedzę, której pragnął, wielkie dziedzictwo przodków.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości