21-04-2022, 20:23
Winterianus Cymbopogon
Cymbopogon Winterianus to gatunek pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, wprowadzony później w Indonezji, spotykamy go w Indonezji, Wietnamie, Nepalu, w różnych regionach Afryki i na Antylach.
Jej naturalne siedlisko nie jest znane, ponieważ roślina nie występuje w stanie naturalnym.
Cymbopogon Winterianus to roślina zielna, mocna, aromatyczna, wiecznie zielona, wieloletnia roślina, która tworzy kępki z licznymi wzniesionymi źdźbłami wywodzącymi się z krótkiego kłącza.
Hełmy mogą mieć do 2,5 metra wysokości.
Liście są długie, lancetowate, wąskie, z czerwonymi zarysami i pustymi łodygami, bulwiaste u podstawy.
Jawajska trawa cytrynowa to roślina występująca w tropikach wilgotnych i nizinnych, gdzie występuje na wysokości do 1000 metrów.
Najlepiej rośnie na obszarach, gdzie roczne temperatury w ciągu dnia wynoszą od 22 do 30°C, ale tolerują 16-36°C
Preferuje średnie roczne opady od 1500 do 2200 mm, ale toleruje od 1000 do 4100 mm i najlepiej rośnie w warunkach suchych. na wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę oraz w miejscu nasłonecznionym. Niektóre formy rośliny tolerują nasiąkanie wodą i preferują pH między 5 a 6, tolerując 4,3 – 8.
Na poziomie uprawy pierwsze pokosy wykonuje się zwykle 180-270 dni po siewie, następny zbiór odbywa się co 90-120 dni a zbiory trwają 4-5 lat, ponieważ plony stale spadają.
Średnie plony olejku eterycznego wynoszą na ogół od 45 do 110 kg/ha.
W Indiach wyhodowano odmiany uprawne o plonach do 385 kilogramów z hektara.
Jeśli chodzi o rozmnażanie, biorąc pod uwagę trudności w formowaniu nasion przez tę roślinę, następuje to poprzez podział kępek, przy czym podziały te szybko się ukorzeniają i tworzą nowe łodygi w ciągu miesiąca.
Zwyczaje i tradycje –
gatunek ten jest blisko spokrewniony z Trawą Cytrynową Cejlońską (Cymbopogon Nardus (L.) Rendle) i oba gatunki były czasami traktowane jako różne formy tego samego gatunku, takie jak Cymbopogon Nardus Mahapengiri (ten gatunek) i Cymbopogon Nardus Lenabatu (trawa cytrynowa cejlońska).
Roślina jest często uprawiana, głównie na Jawie iw innych częściach Azji Południowo-Wschodniej, ze względu na olejek eteryczny zawarty w jej liściach.
Olejek ten jest szeroko stosowany w przemyśle perfumeryjnym.
Gatunek ten produkuje do dwóch razy więcej olejku eterycznego niż Cymbopogon Nardus (uprawiany głównie na Sri Lance), a olejek jest lepszej jakości.
Ta roślina jest używana do niektórych zastosowań leczniczych.
Okłady z liści są stosowane do leczenia drobnych skaleczeń i siniaków lub jako środek odrobaczający i leczenie dolegliwości wewnętrznych. Są umiarkowanie ściągające i żołądkowe.
Ogólnie rzecz biorąc, esencja trawy cytrynowej jawajskiej, która odstrasza komary i leczy ich ukąszenia, ma działanie przeciw infekcyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Na przykład jest zalecany w laryngologii na dusznicę bolesną, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciw infekcyjne.
Jest skuteczny w stanach zapalnych ścięgien i bólach reumatycznych.
Z liści w drodze destylacji pozyskiwany jest olejek eteryczny, który jest szeroko stosowany w produktach perfumeryjnych i kosmetycznych, bezpośrednio lub jako materiał wyjściowy do produkcji innych związków aromatycznych.
Olejek Complete jest używany przede wszystkim jako środek odstraszający owady atakujące ludzi i zwierzęta domowe i jest stosowany w mydłach, detergentach, domowych środkach owadobójczych i produktach technicznych.
Roślinę tę często sadzi się wokół domów, aby odstraszyć komary.
Charakterystyczny jest zapach jawajskiej trawy cytrynowej, cytrusowy i lekko pieprzny.
Cymbopogon Winterianus, podobnie jak inne rośliny z tego rodzaju, ma interesujące zastosowania rolno-leśne: roślina ta jest czasami wykorzystywana do zwalczania erozji lub do dostarczania ściółki.
Okłady z liści Cymbopogon Winterianus są używane do leczenia drobnych skaleczeń i siniaków lub jako środek odrobaczający i leczenie dolegliwości wewnętrznych.
Na poziomie żywności podstawa łodyg jest krojona w plastry i staje się tradycyjnym składnikiem kuchni Azji Południowo-Wschodniej.
Jeśli chodzi o stosowanie olejku eterycznego w kuchni, jedna lub dwie krople wystarczą, aby zaperfumować danie dla 5-6 osób.
źródło
źródło