25-04-2022, 10:28
Thymus Ciliatopubescens
Występowanie:
Gatunek bałkański, znany dotychczas jedynie z północnej Grecji i Macedonii Północnej; najprawdopodobniej rośnie również w Albanii.
Ekologia:
Typowy gatunek występujący na skalistych i kamienistych zboczach, bardzo często powyżej górnej linii lasu, zwykle w towarzystwie wapienia lub serpentyny.
Występuje na wysokościach 1500–2900 m.
Opis:
Wieloletni półkrzew o pełzających, zdrewniałych pędach, które zwykle tworzą poduszkowate kępki;
Łodygi kwiatowe są wzniesione, 1–5 cm wysokości, bardzo gęsto ulistnione.
Liście są przeciwległe, siedzące, liniowe, długości 4–10 mm i szerokości 0,3–0,8 mm, gęsto owłosione, z rzadkimi długimi włoskami na krawędziach, z wydatnym żyłką środkową i zwykle z ewolwentowym brzegiem.
Kwiatostany są skupione w kępce trapezów; przylistki dolne przypominają liście, przylistki górne są eliptyczne do jajowatych, długości 4–8 mm, często fioletowe, gęsto orzęsione; kielich długości 3,5–5 mm, fioletowy, owłosiony, zęby górne wąsko trójkątne, długość 1–1,5 mm; korona jest wargowa, długości 5–7 mm, barwy różowej do fioletowej; pręcików jest 4; jądro jest lepsze.
Owoce są twarde.
Uwaga: j
Jest spokrewniony z gatunkiem bałkańskim Thymus Boissieri , z którym do niedawna był kojarzony; wymieniony gatunek wyróżnia się prawie nagimi liśćmi bez krótkiego aksamitnego pokrycia i rośnie w środkowej i południowej części Grecji kontynentalnej.
https://botany.cz/cs/thymus-ciliatopubescens/