25-04-2022, 10:49
Thymus Pulegioides subsp. Carniolicus
Występowanie:
Europa Środkowa, bardziej ciągłe występowanie w rejonie Alp Wschodnich, izolowane obszary we Francji, Czechach i zachodniej Słowacji.
Ogólne rozmieszczenie nie jest w pełni znane, podgatunek ten odnotowano również w Hiszpanii, ale status taksonomiczny lokalnych populacji jest niejasny.
W Czechach rośnie tylko w jednym miejscu na środkowych Morawach w dawnym kamieniołomie wapienia koło Hněvotína w Ołomuńcu (na północnym krańcu zasięgu gatunku), na Słowacji tylko w Białych Karpatach we Vršatecu.
Ekologia:
Rośnie na murawach subkserotermicznych, na suchych, kamienistych i odsłoniętych zboczach, w miejscowości koło Hněvotína, zwłaszcza na płytkich glebach z wychodniami skał wapiennych w miejscach dawnych małych kamieniołomów wapienia dolomitowego, w drzewostanach zielnych stowarzyszenia Cirsio-Brachypodion pinnati .
Kwitnie od lipca do sierpnia.
Opis:
Wieloletni krzew o niskich kępach, wys. 10-30 cm. Łodyga wznosząca się ku prostemu, zawsze zakończona kwitnącą gałęzią, krótkie, niekwitnące wyrostki boczne, łodyga rozgałęziona sympodialem.
Gałęzie kwiatowe zwykle spuchnięte do fioletu, w przekroju ostro kwadratowe.
Jedną z ważnych cech wyróżniających subsp. Carniolicus to dwurzędowe, tzw. allelotrichowe ubranie pędów kwiatowych – krawędzie i dwie węższe, wypukłe (przeciwległe) powierzchnie w całości pokryte są wystającymi drobnymi włoskami o długości do 1,3 mm, ułożonymi poziomo lub skierowanymi lekko w dół, pozostałe dwie wklęsłe powierzchnie są ± nagie, warstwa ta zmienia się regularnie od międzywęźla do międzywęźla.
Liście są krótkoogonkowe, jajowate do eliptycznych, długości 8–15 mm, szerokości 4–6 mm, z obu stron włoskiem o długości do 1,5 mm.
Żyłki na grzbiecie liścia są wyraźne, w kierunku krawędzi liścia stają się cieńsze, nigdy nie tworzą ciągłej żyłki brzeżnej.
Kwiatostan jest krótkim, cylindrycznym kłoskiem, często z rozstawionymi dolnymi pręcikami.
Kwiaty obupłciowe, kielich długości 3,5–4,5 mm, z tyłu czasami owłosione, końce górnej wargi wąsko trójkątne, korona długości 5–6 mm, bladoróżowa.
Owoce jajowate do spłaszczonych, kulistych, twarde, długości 0,6–0,8 mm, brązowe.
Zagrożenie i ochrona:
Serdecznik kraiński zaliczany jest do gatunków krytycznie zagrożonych naszej flory (C1r) .
W elektrowni jądrowej Na Skála zapewniona jest ochrona terytorialna, obejmująca odpowiednie zarządzanie (regularne koszenie terenu, usuwanie wkraczających drzew, monitorowanie populacji).
Północno-wschodnia część rezerwatu sąsiaduje bezpośrednio z terenami rolniczymi intensywnie uprawianymi, dlatego celowe byłoby utworzenie w tym miejscu strefy ochronnej, np. pasa trawiastego z zaroślami.
Jest wpisany jako gatunek krytycznie zagrożony (CR) na czerwoną listę roślin Słowacji , pojawia się także na czerwonych listach Niemiec i Szwajcarii.
https://botany.cz/cs/thymus-pulegioides-carniolicus/