Obuwie - symbolika
#3

"Kulturowym symbolem wolności są buty. Człowiek pierwotny biegał boso, ale z chwilą powstania władzy, i kast społecznych, pierwotny symbol gołej stopy obrósł w inne znaczenie - podległość, niewolnictwo. Ludzie wolni chodzili w butach, a niewolnicy boso.
Buty w tym kontekście to ambicja bycia wolnym, chęć wyrwania się z ograniczeń, jak również uznanie, szacunek, dobrobyt, płodność.

Jako symbol przywiązania człowieka do ziemi, obuwie odgrywa znaczącą rolę w układach społecznych i prawnych. Sama stopa i przykrywające ja buty stały się z czasem symbolami posiadania i władzy. Kto znajduje się pod pantoflem drugiego musi znajdować się w jego władzy.

Lekka, cienka podeszwa jest wyrazem dobrego osadzenia w realiach społecznych, brak buntu, wobec ogólnie przyjętym zasadom władzy, układność, spolegliwość, takt, wyrozumiałość, dyplomacja.

Analogicznie gruba podeszwa to zaakcentowanie przeciwstawiania się normom, które człowieka w przeszłości tłamsiły, wyprojektowanie swego buntu wobec władzy: czasami ojca lub matki (w zależności od tego, kto te władzę w domu sprawował), dołożenia sobie bezpiecznej podstawy, dla swego bytu i tożsamości. W tym wypadku buty to dokładanie sobie swobody, której być może kiedyś brakowało.

Koturny i buty na koturnach służyły pierwotnie wywyższeniu aktorów na deskach starożytnych teatrów, stąd "styl koturnowy" to styl przesadnie podniosły, patetyczny, napuszony, czyli sztuczny, nieprawdziwy.

Buty z ozdobnymi klamerkami, sprzączkami, to obrona przed uzależnieniem. Sprzączka to przecież tarcza, która odpiera ciosy władzy: człowiek chce być bardziej wolny niż jest w istocie, dokłada sobie tej swobody, jednocześnie odgradzając się od niej tarczą - nie umie z niej skorzystać.

Symbolizm buta ma jeszcze inną wymowę, tak jak każdy symbol ukrywa bardziej złożoną rzeczywistość i znaczeniowość. Buty (ich kształt, kolor, podeszwa i ozdoby) jako te noszone w najgłębszej warstwie podświadomości kolektywnej odpowiadają za instynkt rozmnażania i zachowania gatunku."
Źródło - <!-- m --><a class="postlink" href="http://cholerstwa.bloog.pl/">http://cholerstwa.bloog.pl/</a><!-- m -->
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości