22-11-2022, 14:32
Hibiscus Antanossarum
Występowanie: Endemit południowo-zachodniego Madagaskaru , występujący na granicy południowej części centralnego masywu górskiego wyspy (głównie wokół Parku Narodowego Isalo) i niższych obszarów na wschód od nadmorskiego miasta Toliara.
Ekologia: Rośnie na trawiastej sawannie, na skrajach suchych lasów i zarośli, często na piaszczystym podłożu, na wysokości od około 600 do 1000 m.
Kwitnie od sierpnia do grudnia.
Opis: Wieloletnia roślina zielna o prostej, lekko owłosionej łodydze, czasem zdrewniałej u podstawy.
Liście naziemne szybko opadają, są ogonkowe, jajowate, u nasady sercowate, na brzegu nieregularnie ząbkowane, drobno owłosione; liście łodygi są petiolate, trójlistkowe, liście są liniowe, 1–3 cm długości, owłosione.
Kwiaty są pachowe, wyrastają na szypułkach o długości 1–2,5 cm; kielich bardzo mały, z 6–8 przylistkami o długości zaledwie 1 mm; kielich ma kształt lejka, długość 7–8 mm, płatki trójkątne; płatki są jajowate, długości 17–20 mm, żółte, nagie, pręciki zrośnięte w słupek o długości około 4 mm, końcówka o długości około 5 mm. Owocem jest kulista torebka, osiągająca około 5 mm średnicy.
Uwaga: Na Madagaskarze rodzaj Hibiscus jest stosunkowo liczny i obejmuje około 50 gatunków, z których 36 to gatunki endemiczne.
https://botany.cz/cs/hibiscus-antanossarum/