22-11-2022, 17:40
Hibiscus Calyphyllus
Występowanie: Pochodzi z tropikalnej Afryki Środkowej, Wschodniej i Południowej, być może także z Madagaskaru i Maskarenów. Naturalizowany na Hawajach. Uprawiana w krajach tropikalnych i subtropikalnych.
Ekologia: Naturalnym siedliskiem Hibiscus calyphyllus są otwarte zarośla, zarośla i lasy, często rośnie również wzdłuż rzek, do wysokości 2100 m.
Opis: Bylina zielna lub półkrzew dorastająca do 1-3 m wysokości, często rozłożysta.Gałązki pokryte są długimi włoskami. Liście są naprzemienne, petiolate, blaszka jest szeroko jajowata do okrągłej w zarysie, prosta do 3-klapowa, do 19 × 19 cm, spiczasta na wierzchołku, słabo sercowata u podstawy, z zębatą krawędzią i gwiaździstymi włoskami na powierzchni. Pięciocyfrowe kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści na końcach gałązek, kielich jest dzwonowaty, do 2 cm długości, segmenty kielicha mają zmienny kształt. Płatki są luźne, jajowate, do 6 cm długości, cytrynowożółte z ciemnoczerwoną do prawie czarnej podstawy, liczne pręciki zrośnięte w centralną kolumnę z 5-płatkową ciemną blizną. Owocem jest torebka o długości do 2,5 cm, gęsto pokryta włoskami, z wieloma nasionami w kształcie nerki.
Zastosowanie: Często sadzona jako krzew ozdobny w ogrodach, w pojemnikach, a także jako żywopłot; jest częściowo mrozoodporny. W Afryce jej liście są używane jako warzywa, zjadane są również gotowane kwiaty, jest częścią paszy dla zwierząt. Masajowie używali go do budowy chat, z łuski robiono liny. W medycynie ludowej liście stosuje się w leczeniu urazów, a wywar z korzeni w leczeniu chorób płuc.
https://botany.cz/cs/hibiscus-calyphyllus/
https://en.wikipedia.org/wiki/Hibiscus_calyphyllus