23-11-2022, 20:56
Hibiscus Ferrugineus
Występowanie: Najwyraźniej endemiczny dla Madagaskaru, prawdopodobnie występuje tylko na południu wyspy, większość stanowisk najwyraźniej w prowincji Toliara.
Ekologia: Siedlisko to suche lasy i zarośla na zróżnicowanych glebach, brzegi rzek, łachy.
Wznosi się na wysokość 1200 m.
Opis: Półkrzew dorastający do 0,5–2 m wys.; gałązki oraz ogonki i łodygi kwiatowe pokryte są rdzawymi, szorstkimi włoskami gwiaździstymi.
Liście są naprzemienne, petiolate, z jajowatym ostrzem, rzadko niewyraźnie trójklapowe, około 6,5 cm długości i 4 cm szerokości, z 5 nerwami ułożonymi dłoniowo, u podstawy zaokrąglone do sercowatych.
Kwiaty są pojedyncze, osadzone na szypułkach o długości 1–4 cm; kielich składa się z 7–8 spiczastych przylistków;
kielich lejkowaty, 5-klapowy, 8-10 mm długości, grubo owłosiony, jego płaty spiczaste;
płatki są jajowate, długości 1–2 cm, jasnoróżowe, nagie; pręciki zrośnięte w nagą kolumnę o długości 5–7 mm, wolne części włókien dość długie; końcówka ma około 8 mm długości, z wydłużonymi gałęziami.
Owocem jest naga kulista torebka o długości 8–10 mm.
Uwaga: we współczesnych botanicznych bazach danych nazwa Hibiscus Crassinervius Hochst jest podawana jako synonim tego gatunku . ex A. Rich.
Zgodnie z oryginalnym opisem, jak i wybranym typem pozycji w zielniku paryskim, nazwa ta odnosi się do roślin zebranych przez GHW Schimper w pobliżu miasta Adua w Etiopii i nie może być kojarzona z roślinami z Madagaskaru, które są uważane za endemiczne.
https://botany.cz/cs/hibiscus-ferrugineus/