16-11-2013, 15:47
Karneol jest bardzo ładną, brunatnoczerwoną odmianą Chalcedonu.
Do odmian tego minerału zalicza się też Sard, Heliotrop, Agat mszysty, Chryzopraz, Agat, Krzemień i wiele innych.
Większość dzisiejszych Karneoli pochodzi z Campo de Maia w Ameryce Południowej, gdzie znaczna część wydobywanych kamieni ma barwę poprawianą za pomocą Azotanu żelaza.
Karneole wydobywa się także w Warwick w stanie Queensland, w Australii.
Jednakże najlepsze okazy znajdują się w okolicach Ratnapury na Cejlonie..
Karneol jest znany od starożytności.
Jego nazwa wywodzi się ponoć od odmiany wiśni Kornel, które mają taką samą głęboką barwę.
W latach sześćdziesiątych XVII wieku dr Johann Schroeder podał inna ciekawą interpretacje:
„Jest to kamień na pół przezroczysty, jak woda, w której wypłukano mięso lub jak krwiste mięso.
Stąd jego nazwa >>Carneolus<< , czyli Karneol” (łać.caro, carni – mięso).
O kamieniu tym wspomina też Biblia w Księdze Wyjścia – jest on jednym z dwunastu klejnotów wprawionych w pektorał noszony przez arcykapłana, a także kamieniem węgielnym Nowej Jerozolimy.
Starożytna mądrość
Starożytni zauważyli, że Karneol nie przykleja się do wosku i gliny.
Zjawisko to wykorzystywano w praktyce, rzeźbiąc w Karneolu piękne pieczęcie używane przez kupców do sygnowania dokumentów.
Wśród wielu ludów, które uważały Karneol za kamień ochronny, byli też starożytni Egipcjanie.
Kamień ten nazywano „krwią Izydy”, egipskiej bogini przyrody i nawet sugerowano, że po nadaniu mu odpowiedniej formy należy go umieszczać w gardle balsamowanych zwłok.
Czciciele Izyldy wierzyli, że ten potężny talizman zapewnia im ochronę bogini przed wszelkim złem, jakie czyha na nich podczas podróży przez świat podziemny.
Wśród talizmanów i amuletów wykonanych przez starożytnych Egipcjan z Karneolu znajdują się wizerunki ręki, pięści, oka, lwa, pszczoły, głowy szakala, żaby, ale najczęściej głowy byka.
Karneol uważano też za talizman chroniący przed napadami złości.
Dla starożytnych napady takie były formą czarnej magii, a ponieważ sądzono, że złą moc czarnej magii przewodzi światło ubywającego księżyca, znakiem zbliżającego się niebezpieczeństwa było niezwykłe świecenie powierzchni Karneolu.
„Złe oko”
W większości krajów Bliskiego Wschodu ludzie wierzą, że osoba, na którą ktoś spojrzał ze złą intencją luz z zawiścią, nie będzie już mieć szczęścia.
Noszenie przy sobie Karneolu z wyrytą odpowiednią modlitwą, chroni przed takim „złym okiem”, usuwa zło z zawistnego spojrzenia i czyni je nieszkodliwym.
Własności uzdrawiające
Niegdyś uważano Karneol za znakomity środek przyspieszający gojenie się krwawiących ran i jak powiada dr Johann Schroeder: „Proszek z nich jest dobry do picia przeciw wszelkim wysiękom.
Noszony przy sobie rozwesela umysł, przepędza lęki, dodaje odwagi, chroni od uroków i broni organizm przed wszelką trucizną.
Ma szczególną właściwość tamowania krwawienia, a przywiązany do brzucha ułatwia poród”.
Tak więc lecznicze właściwości Karneolu wynikać miały z zasady, że zastosowanie kamienia zależy od jego wyglądu – na przykład noszenie przy sobie dowolnego żółtego kamienia zalecano jako środek na żółtaczkę.
Karneol miał też dodawać odwagi nieśmiałym, którym trudno było przemawiać; pomagał także w podróżach astralnych – w tym celu należało wpatrywać się weń intensywnie, umieściwszy za nim źródło światła.
źródło