01-12-2022, 16:26
Salvia Abrotanoides
Występowanie: Gatunek występujący w górskich regionach Azji Środkowej, występujący we wschodnim Iranie, Turkmenistanie, Afganistanie, Tadżykistanie, północnym Pakistanie i Tybecie.
Ekologia: Rośnie na kamienistych i skalistych zboczach, na brzegach górskich rzek, wznosi się na wysokość około 3500 m. Kwitnie od czerwca do września.
Opis: Wyraźnie aromatyczny półkrzew o pędach wznoszących się do prostych, do 150 cm długości, zdrewniały u podstawy, gęsto biało owłosiony i słabo gruczołowaty.
Liście są naprzeciwległe, krótko ogonkowe, podłużno-jajowate w zarysie, 4-7 cm długości i około 2,5 cm szerokości, 2-krotnie pierzaste, segmenty liniowe do podłużnych, 2-4 mm długości i do 1,4 mm szerokości, nagie lub słabo owłosione i żółtawy gruczołowy, tępy na wierzchołku.
Kwiatostan jest wiechowaty, o długości 27–40 cm; przylistki wąsko lancetowate, długości 1–1,5 mm, spiczaste;
Kwiaty krótko szypułkowe, kielich ok. 4,5 mm dł., fioletowe, gęsto biało owłosione, gruczołowate, dwuwargowe; korona niebieska do niebieskawo-fioletowej, do 11 mm długości, słabo owłosiona, długość rurki 5–6,5 mm, górna warga do 3 mm długości, dolna warga około 3,5 mm długości.
Owoce są twarde.
Zastosowanie: Sadzona w ogrodach i parkach Europy Środkowej jako mało wymagająca roślina ozdobna, wymagająca stanowiska słonecznego i suchego.
Zimą przemarza, ale rośnie niezawodnie i obficie kwitnie w następnym roku.
Występuje w kulturze w kilku odmianach, jest prawdopodobnie bardziej powszechny niż nieco podobna Szałwia Yang ( Salvia Yangii ).
Uwaga: wcześniej gatunek ten zaliczany był do rodzaju Perovskia , jednak w 2017 roku, zgodnie z wnioskami z analiz molekularnych, został zaliczony do rodzaju Salvia .
https://botany.cz/cs/salvia-abrotanoides/