10-02-2023, 00:40
Tropaeolum Majus
Nasturcja Ogrodowa, Nasturcja, Rzeżucha Indyjska lub Rzeżucha Mnicha, to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny Tropaeolaceae, pochodzącej z Andów od Boliwii na północ po Kolumbię.
Łatwa w uprawie jednoroczna lub krótkotrwała bylina o liściach w kształcie dysku i jaskrawożółtych, pomarańczowych lub czerwonych kwiatach, jest pochodzenia uprawnego, prawdopodobnie hybrydowego
Nie jest blisko spokrewniony z rodzajem Nasturcja (który obejmuje rukiew wodną ).
Jest to szybko rosnąca roślina, której zwisające łodygi dorastają do 0,9–1,8 m (3–6 stóp).
Liście są duże, prawie okrągłe, o średnicy od 3 do 15 cm (1 do 6 cali ), zielone do sinozielonego powyżej, jaśniejsze poniżej
Są skórzaste, z ogonkiem o długości 5–30 cm w pobliżu środka liścia, z kilkoma żyłkami promieniującymi do gładko zaokrąglonego lub lekko klapowanego brzegu.
Fenomen Elżbiety Linneusz
Das Elisabeth Linné-Phänomen, czyli zjawisko Elizabeth Linnæus, to nazwa nadana zjawisku „migających kwiatów”. Zwłaszcza o zmierzchu pomarańczowe kwiaty mogą wydawać się emitować małe „błyski”.
Kiedyś uważano, że jest to zjawisko elektryczne, dziś uważa się, że jest to reakcja optyczna w ludzkim oku spowodowana kontrastem między pomarańczowymi kwiatami a otaczającą je zielenią.
Zjawisko to zostało nazwane na cześć Elisabeth Christiny von Linné, jednej z córek Karola Linneusza , która odkryła je w wieku 19 lat .
Kulinarne
Wszystkie naziemne części roślin są jadalne.
Kwiat był najczęściej spożywany, co czyni go szczególnie ozdobnym składnikiem sałatki; ma lekko pieprzny smak przypominający rukiew wodną, jest również używany do smażenia
Kwiaty zawierają około 130 mg witaminy C na 100 g ( 3+1 ⁄ 2 uncji), mniej więcej tyle, ile zawiera pietruszka
Ponadto zawierają do 45 mg luteiny na 100 g, [24] co jest najwyższą ilością występującą w jakiejkolwiek roślinie jadalnej.
Niedojrzałe strąki nasion można zebrać i wrzucić do octu korzennego w celu wytworzenia przyprawy i dekoracji, czasami używanej zamiast kaparów
Tradycyjna medycyna
Niektórzy rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej używali tej rośliny w medycynie, najwyraźniej ze względu na jej właściwości antybiotyczne i przeciwbakteryjne.
Niektórzy Europejczycy jedli go w leczeniu infekcji dróg moczowych i narządów płciowych.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeolum_majus
https://botany.cz/cs/tropaeolum-majus/