14-03-2023, 09:56
http://dobrytarot.pl/attachment.php?aid=7848
Anna Mosiewicz: W cieniu Lipy
Kilkusetletni pobyt zakonu krzyżackiego na ziemiach polskich pozostawił wiele zachowanych do dzisiaj kościołów, fortyfikacji i zamków – są to materialne ślady przeszłości.
Są też baśnie i legendy tych ziem – Mazur, Warmii i Powiśla, w tym piękna opowieść o Świętej Lipce, stanowiąca swego rodzaju klamrę, spinającą czasy średniowiecza ze współczesnością.
Jak mówi stara legenda, którą przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, Matka Boska pokazała się skazańcowi uwięzionemu na krzyżackim zamku w Kętrzynie, prosząc o wykonanie jej wizerunku w drewnie i umieszczenie go na pierwszej spotkanej przy drodze Lipie.
Krzyżacy wypuścili więźnia zachwyceni wykonaną przez niego rzeźbą, a on w drodze do domu zawiesił figurkę na Lipowym drzewie.
Wiadomości o doznawanych dzięki Matce Boskiej łaskach rozchodziły się bardzo szybko – ktoś odzyskał wzrok, a przed figurką klękały owieczki.
Kiedy zabrano rzeźbę do kościoła w Kętrzynie, następnego dnia pojawiła się znowu na Lipie.
Otoczona kultem Lipa wraz z cudowną figurką została obudowana murami - tak powstała kaplica, a miejscowości nadano nazwę Święta Lipka.
W XVI wieku luterański książę Albrecht Brandenburski zabronił pielgrzymowania – kaplicę wraz z figurką zniszczono.
W XVII wieku biskup warmiński kazał postawić nowy kościółek, w którego ołtarzu zawieszono obraz matki Boskiej Śnieżnej, a w końcu XVIII wieku w miejscu niewielkiego kościółka jezuici wybudowali sanktuarium, uznane dzisiaj za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych w tej części Europy.
Przy jednym z filarów głównej nawy umieszczono (prawdopodobnie autentyczny) zachowany pień lLpy, której konary i gałęzie wykonane z metalu otaczają otoczoną promieniami rekonstrukcję figurki Madonny z Dzieciątkiem.
Na fasadzie bazyliki, nad wejściem głównym, umieszczono kolejny wizerunek
Święta Lipka to najważniejsze, ale nie jedyne miejsce, w którym kult rzeźby Madonny splata się z ważnym dla naszej kultury drzewem – z Lipą.
Na południowym krańcu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w Skrzatuszu, czczona jest od średniowiecza Pieta, przed którą modlił się Jan III Sobieski.
Od niedawna wykonywane są kopie tej pięknej rzeźby i umieszczane są w kapliczkach na Lipach, stojących przy trasie Szczecin-Wałcz–Pila.
https://www.swlipka.pl/dla-pielgrzyma/historia