26-03-2023, 14:56
Pinus Dabeshanensis
Gatunek sosny występujący tylko w Chinach
Niektóre źródła uważają ją za synonim Sosny Chińskiej-Pinus Armandii ), do której jest bardzo podobna.
Naturalny zasięg Pinus Dabeshanensis jest bardzo ograniczony, chociaż był używany lokalnie w programach sadzenia; gatunek występuje w Górach Dabie w prowincjach Anhui i Hubei na wysokości między 900 a 1400 m
Według aktualnych informacji o wszystkich gatunkach Sosny, Pinus Dabeshanensis można określić jako drugą najrzadszą sosnę na świecie, po Pinus Squamata
Zagrożenie i ochrona:
Pinus Dabeshanensis jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków sosny na świecie.
Występuje na obszarze o rozproszonej osadzie wiejskiej, mozaikowym rolniczym użytkowaniu krajobrazu górskiego oraz częstych wyrębach selektywnych, grupowych i obszarowych drzewostanów.
Te obciążenia lokalnej przyrody mają charakter długotrwały iz pewnością są główną przyczyną dzisiejszej małej liczebności opisywanej populacji sosny.
Innym nowym problemem może być genetyczna erozja gatunku spowodowana prawdopodobną spontaniczną hybrydyzacją z okolicznymi nasadzeniami podobnymi do Pinus Armandii
Zostały one posadzone pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, najwyraźniej w celu wzmocnienia lokalnej populacji „podobnej” Sosny do użytku leśnego.
Zastosowanie:
Drewno sosnowe Dabiešan uważane jest za bardzo wysokiej jakości.
Gatunek z powodzeniem mógłby być również uprawiany w leśnictwie poza obszarem naturalnego występowania, jednak należy prowadzić ewidencję jego pochodzenia, aby wykluczyć pomylenie go z Pinus Armandii .
Uwaga:
Na ten zagrożony gatunek zwrócono uwagę lokalnych ekspertów, którzy przeprowadzili jego szczegółowe badania terenowe.
Odkrycia zostały podsumowane w specjalnej monografii opublikowanej w 1999 roku w języku chińskim z obszernym streszczeniem w języku angielskim i legendą do załączników.
Monografia ta potwierdza między innymi zasadność klasyfikacji Pinus Dabeshanensis jako odrębnego gatunku.
Niemniej jednak sosna ta jest klasyfikowana przez większość zachodnich autorów - najwyraźniej na podstawie braku osobistej wiedzy - w kategorii odmian, albo Pinus Armandii, albo Pinus Fenzeliana
Tymczasem drugą alternatywę stworzyli inni autorzy chińscy (opublikowana w 1997 r.) na podstawie badań skąpego materiału zielnikowego w Pekinie i błędnej interpretacji danych geograficznych.
Niestety kombinacja Pinus Fenzeliana var. Dabeshanensis został również przyjęty we współczesnej pracy Flora of China.
https://botany.cz/cs/pinus-dabeshanensis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Pinus_dabeshanensis