24-11-2023, 18:31
Mangifera Indica
Gatunek pochodzi z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, głównie z indyjskich podnóży Himalajów po Birmę, w tym na Andamanach.
Obecnie gatunek rozprzestrzenia się we wszystkich regionach tropikalnych i jest uprawiany w wielu odmianach.
Dzikie populacje nadal można znaleźć w Assam i Birmie.
Ekologia:
Tropikalne i subtropikalne niziny monsunowe, ubogie gleby o wystarczającej wilgotności.
Opis: Wiecznie zielone drzewo o gęstej okrągłej koronie dorastające do 40 m wysokości.
Może żyć do 350 lat.
Młode pędy są początkowo blade lub czerwonawe, liście naprzemienne, ogonkowe, lancetowate do prawie jajowatych, całe, ciemnozielone, błyszczące, do 30 cm długości, z żółtymi żyłkami bocznymi.
Kwiaty są liczne, andromonopienne (męskie i biseksualne) razem w bogato rozgałęzionych wiechach, w kwiatostanie jest ich nawet kilka tysięcy.
Poszczególne kwiaty są małe, do 6 mm średnicy, 5-płatkowe, żółtawoczerwone; Pręcik jest zwykle jeden większy i funkcjonalny, pozostałe 4 to pręciki;
Jajnik w kwiatach biseksualnych jest powierzchowny.
Z całego kwiatostanu powstaje 1-5 owoców. Owoce zwisają na długich szypułkach, mają zwykle około 10–15 cm długości, w zależności od odmiany, prawie kuliste do podłużno-nerkowatych, zawsze zakrzywione, początkowo niebieskawozielone, później żółte, czerwonawe lub fioletowe.
Skórka woskowata, miąższ soczysty, słodki, o barwie od żółtej do pomarańczowej, z dużym płaskim nasieniem w środku pokrytym zdrewniałym okryciem.
Istnieje ponad 500 odmian różniących się wielkością, kształtem, kolorem i smakiem owoców, wysokością drzewa, terminem dojrzewania owoców.
Zastosowanie:
Owoc jest bardzo smacznym popularnym owocem potocznie zwanym Mango.
Są źródłem witamin A, C, K, potasu i karotenów, szeregu antyoksydantów oraz błonnika.
Podaje się, że Mango jest dobre na trawienie, obniża ciśnienie krwi, zwiększa odporność, korzystnie wpływa na leczenie astmy, ma właściwości przeciwzapalne.
Ekstrakty wchodzą w skład preparatów, które stosuje się w celu zapobiegania występowaniu chorób cywilizacyjnych.
Mangiferyna ksantonowa, niezwykle silny przeciwutleniacz, pozyskiwana jest z liści lub kory, ma działanie grzybobójcze, przeciwcukrzycowe, przeciwalergiczne, jest stosowana w kosmetyce w produktach przeciwstarzeniowych, badane jest jej działanie przeciwnowotworowe.
Nasiona są używane przeciwko robakom.
Uwaga:
Indyjskie drzewo Mango jest jednym z najstarszych uprawianych drzew owocowych, Mango jest wymieniane w literaturze hinduskiej już 4000 lat temu.
W Indiach Mango jest święte i symbolizuje miłość, przyjaźń i płodność.
Buddyści wierzą, że sam Budda często medytował pod drzewem mango.
https://botany.cz/cs/mangifera-indica/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mango_indyjskie