19-03-2024, 23:36
Aragonite na świecie
Pierwotne stanowisko Molina de Aragon w Hiszpanii jest bogate w okazy centymetrowe o charakterystycznych pseudosześciokątnych facjach bliźniaczych.
Margle z Siarką i Celestine z Cianciany (Sycylia, Włochy) dały piękne igiełkowe kryształy o długości 15 cm i średnicy 1 cm.
Bardzo dobre kryształy pochodzą także z geod bazaltowych: Horschenz (Bilib, w Czechach z żółtymi kryształami o średnicy 10 cm), Spitzberg (Norwegia), Podrecany (Słowacja, kryształy pryzmatyczne 30 cm).
Najbardziej spektakularne okazy Coralloid Aragonite pochodzą z powierzchniowych stref utlenionych kopalń Austrii (okolice Eizenerz, Styria) i Hiszpanii (kopalnia na Florydzie, w Celis, niedaleko San Sebastian).
Aragonite we Francji
We Francji piękne przezroczyste kryształy igiełkowe o długości ponad 10 cm pochodzą z kamieniołomu Bazaltu Chastreix w masywie Mont-Dore oraz z kamieniołomu Châteaugay (Puy-de-Dôme), gdzie ich barwa może być lekko fioletowa.
W zagłębieniach Bazaltów Gergovie znaleziono także wspaniałe Białe Jeżowce Aragonite
Złoże Bastennes (Landes) wytworzyło bliźniacze kryształy o tych samych facjach, co hiszpańskie.
Skamieniałe kominy hydrotermalne w Vertaizon (Puy-de-Dôme) dały agregaty promieniowe składające się z igiełkowych kryształów o średnicy przekraczającej 25 cm.
W Arrigas w Gard wspaniałe niebieskie stalaktyty pluricentymetryczne składają się z Aragonite, a także białe konkrecje z kopalni Salsigne (Aude).