Opale Słowacja (Węgry)
#1

   
Historia eksploatacji złóż Opali na świecie
Słowacja (Węgry)
Współcześnie uważa się, że najstarsze, udokumentowane kopalnie Opalu na świecie znajdują się na terenie dzisiejszej Słowacji w Górach Slanskich między Zlatą Baną a Ćervenicą. 
To właśnie tam w 1775 r. w strumieniu Olsavka znaleziono największy Opal świata Harlequin, ważący 607 g, który został podarowany cesarzowej Marii Teresie, a obecnie znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. 
Uważa się też, że najsłynniejszy opal świata „Spalenie Troi”, który Napoleon podarował Józefinie, również pochodził z dubnickich kopalni.
Najbardziej spektakularne odkrycie z rejonu Dubnika to gniazdo Opalu o wymiarach 75x50x30 cm, w którym znajdowały się trzy warstwy wysokiej jakości tęczowego kamienia o łącznej wadze 120000 karatów, odkryte w sztolni William w 1889 r.
Tutejszych Opali użyto do ozdoby wielu europejskich insygniów królewskich, m.in. zdobią koronę węgierką, austriacką i brytyjską. 
W kopalniach na Słowacji eksploatacja trwała nieprzerwanie od starożytności do początków dwudziestego wieku i właśnie stamtąd pochodziły najsłynniejsze Opale starożytnego świata.
Na dwa tysiące lat wydobycia wskazują liczne zatopione szyby górnicze datowane na czasy Imperium Rzymskiego, odkryte podczas szczegółowych badań geologicznych.
W szczytowym okresie wydobycia w połowie XIX w. dubnickich kopalniach pracowało ok. 350 górników i 13 szlifierzy, wkrótce jednak wydobycie miało wygasnąć w obliczu odkrycia wielkich złóż Opali w dalekiej Australii. 
Próbowano się jeszcze ratować, rozpowszechniając fałszywe informacje o rzekomej nieprawdziwości australijskich Opali, jednak w żaden sposób nie pomogło to dubnickim klejnotom. 
Ostatecznie kopalnie nie wytrzymały konkurencji i zostały zamknięte w 1922 r., choć po II wojnie światowej podejmowano jeszcze bezskuteczną próbę ponownego ich uruchomienia. 
Złoże szlachetnego opalu ze Słowacji jest zjawiskiem wyjątkowym w skali świata, gdyż nigdzie indziej eksploatacja nie trwała tak długo i ma tak dużą skalę.
Tamtejsze kopalnie leżą na kilku obszarach górniczych - Libanka, Colo, Sinonka, Dubnik. 
Z geologicznego punktu widzenia mają one hydrotermalną genezę związaną z trzeciorzędowymi skałami wulkanicznymi Gór Slanskich.
Dwa tysiące lat eksploatacji, to szereg niezbadanych szybów, tuneli i wyrobisk w sercu gór. 
Długi czas, który niesie za sobą wiele mitów, opowieści o ukrytych skarbach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie legend i tajemnic czekających na odkrycie. 
Jeśli poczuliście właśnie zew przygody i chcecie doświadczyć emocji prawdziwych odkrywców, to nic straconego. 
W ostatnich latach udostępniono do zwiedzania podziemną trasę turystyczną w zaadaptowanej do tego celu Sztolni Józef i Dubnicke Opalowe Bane znowu zachwycają świat.
https://rosablanka.pl/pl/blog-blanka/opa...atury.html

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Opale Słowacja (Węgry) - przez Krystyna - 06-06-2024, 20:49
RE: Opale Słowacja (Węgry) - przez Krystyna - 01-07-2024, 21:32
RE: Opale 2 - przez Krystyna - 06-06-2024, 20:50
Opale Słowacja (Węgry) - przez Krystyna - 11-06-2024, 19:45



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości