21-06-2024, 13:42
https://gemsanatomy.wordpress.com/wp-con...g_7719.jpg
Kominek Sali Malachitowej Pałacu Zimowego. 1839. Państwowe Muzeum Ermitażu.
https://gemsanatomy.wordpress.com/2017/0...hite-room/
Rosyjska Mozaika
Jedno z pierwszych miejsc w kolekcji kamieni Ermitażu zajmują przedmioty wykonane z Malachite – około 200 wazonów, blatów i innych dzieł sztuki kamieniarskiej.
Malachite jest dobrze znany większości ludzi, podobnie jak Bursztyn – jest to zielony kamień ozdobny o różnych odcieniach, od niebieskiego do prawie czarnego.
Po cięciu daje piękny warstwowy wzór w postaci słojów i pasków.
Produkty Malachite są zróżnicowane pod względem kształtów i przeznaczenia.
Monumentalne wazony zdobiły wnętrza pałaców, oświetlane kamiennymi lampami podłogowymi.
W reprezentacyjnych salach pałaców stały stoły inkrustowane zielonym kamieniem.
Drobne przedmioty – pudełka, szkatułki, przybory do robienia atramentu, tabakierki – były w dawnych czasach przedmiotami gospodarstwa domowego.
Surowe, piękne formy wyrobów Malachite doskonale komponują się z bogactwem kolorystycznym kamienia i jego wzorami.
Wrażenie to potęguje blask złoconego brązu, który wykorzystuje się w zdobnictwie wyrobów.
Malachite, Mozaika Rosyjska i Fabryka Peterhof
Wszystkie wyroby Malachite, w tym ogromne Wazony Dekoracyjne, wykonane są metodą Rosyjskiej Mozaiki, która przyniosła sławę fabryce Peterhof.
W ten sposób akademik A.E. Fersman opisuje technikę tej pracy w swojej słynnej książce Essays on the History of Stone :
Kawałki gęstego Malachite pocięto na płyty o grubości kilku milimetrów, które osadzono na Marmurze lub metalu według wzoru kamienia, z niemal niezauważalnymi, starannie dopasowanymi szwami, co dawało wrażenie solidnego kamienia.
W ten sposób, wynaleziony jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku, rosyjscy rzemieślnicy wykładali (podobnie jak ze sklejki) ogromne stoły, miski, wazony, a nawet kolumny, powszechnie stosując Malachit, Lapis Lazuli, a sporadycznie Jaspis.
Podziwiamy ogromne Wazony wykonane z tych kamieni w dużych salach Ermitażu, błyszczące stoły i kolumny w b. Pałac Zimowy czy w Katedrze św. Izaaka – wszystkie te unikatowe dzieła sztuki światowej powstają w ten sposób z małych kawałków, a nie z kamiennych monolitów .
Jednym z pierwszych wyrobów fabryki Peterhof, wykonanym rosyjską techniką Mozaiki z Malachite, był okrągły blat.
Powierzchnię stołu wyłożono Malachitowymi płytami, jego bok zdobią rzeźbione antyczne figury wykonane z pozłacanego brązu, przedstawiające wesołą procesję bachantek i satyrów.
Trójkątna podstawa stołu ozdobiona jest sfinksami i ozdobami z brązu.
W Ermitażu w Sali Malachitowej wystawione są najcenniejsze pod względem artystycznym przedmioty gospodarstwa domowego wykonane z malachitu. Malachit jest również szeroko stosowany w dekoracji samej sali.
Wzdłuż długich boków sali umieszczono osiem malachitowych kolumn ustawionych parami, wzdłuż krótszych boków osiem pilastrów z kapitelami na cokołach z białego marmuru.
Kominki Malachitowe zabudowane są pod ogromnymi lustrami w złoconych drewnianych ramach.
Pośrodku parkietu, skąd rozchodzą się drewniane belki, stoi malachitowy wazon na statywie z pozłacanego brązu, przedstawiający skrzydlate postacie kobiece.
Wzdłuż ścian i okien stoją stoły, lampy podłogowe i wazony pokryte Malachitową mozaiką.
W gablotach prezentowana jest szeroka gama wyrobów z malachitu – dekoracje stołów, przybory do pisania, szkatułki, pudełka i inne produkty. To prawdziwe, nieporównywalne królestwo malachitów, które każdy obywatel naszego dużego kraju chciałby choć raz w życiu odwiedzić.
https://www.treeland.ru/article/pomo/gem...ian_mosaic