14-08-2024, 21:15
Angkor Thom Phimeanakas
Phimeanakas ( khmerski : ប្រាសាទភិមានអាកាស , Prasat Phimean Akas , „niebiańska świątynia”) lub Vimeanakas ( khmerski : ប្រាសាទវិម ានអាកាស , Prasat Vimean Akas ) w Angkor w Kambodży to hinduska świątynia w stylu Khleang , zbudowana pod koniec X w. wieku, za panowania Rajendravarmana (od 941 do 968), następnie ukończony przez Suryavarmana I w kształcie trzypiętrowej piramidy jako świątynia hinduska.
Na szczycie piramidy znajdowała się wieża, a na krawędzi górnej platformy znajdowały się galerie.
Phimeanakas znajduje się wewnątrz otoczonego murem otoczenia Pałacu Królewskiego Angkor Thom na północ od Baphuon
Świątynia była centralnym punktem stolicy Surjawarmana I.
Budynki z czasów jego panowania otoczone są murem o wymiarach 600 na 250 m, z pięcioma gopurami , i obejmują Khleang Południowy i Północny .
Wieża pierwotnie była zwieńczona złotym szczytem, jak opisał ją Zhou Daguan w The Customs of Cambodia , napisanym w 1297 r. n.e.
Według legendy, król spędzał pierwszą straż każdej nocy z kobietą, która miała reprezentować Nāgę w wieży, w tym czasie nawet królowej nie wolno było wkraczać.
Dopiero w drugiej straży król wracał do swojego pałacu z królową.
Jeśli naga, który był najwyższym właścicielem ziemskim Khmerów, nie pojawił się na noc, dzień króla był policzony, jeśli król się nie pojawił, nieszczęście uderzało w jego ziemię.
Jedna ze stel głosi, że Dżajawarman VII, będąc na wyprawie wojskowej do Czampy, dowiedział się o śmierci swojego ojca Dharanindravarmana II i „powrócił w wielkim pośpiechu, aby pomóc królowi Jasovarmanowi II” .
Druga żona Dżajawarmana, Indradevi, „...ułożyła w nienagannym sanskrycie inskrypcję... panegiryk na cześć swojej siostry” Dżajawarmana , która zawierała szczegóły biograficzne Dżajawarmana VII.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phimeanakas