20-08-2024, 20:58
Thymus Pulegioides subsp. Pulegioides
Występowanie:
Rośnie w większej części Europy, na wschód do środkowej części europejskiej części Rosji.
Najliczniej występująca serdecznica w naszym kraju, występująca w dużych ilościach na całym terytorium (z wyjątkiem Moraw Południowych), od poziomów płaskich po podgórskie.
Ekologia:
Poszukuje łąk o krótkich łodygach, pastwisk, granic, krawędzi dróg gruntowych, trawiastych i kamienistych zboczy, obrzeży lasów, polan lub mrowisk.
Na glebach silnie kwaśnych do zasadowych o zróżnicowanej zawartości wapnia, na różnych, ale przeważnie uboższych podłożach.
Kwitnie od lipca do października.
Opis:
Wieloletnia roślina silnie aromatyczna o zdrewniałym korzeniu.
Łodyga wznosząca się, prosta lub prosta, często tworząca gęste drzewostany, zwykle do 30 cm wysokości.
Gałązki kwiatonośne o okrywie goniotrichowej, owłosione jedynie na brzegach – tj. czterorzędowe, z włoskami krótkimi, skierowanymi w dół. Liście przeciwległe, jajowate do szeroko eliptycznych, najczęściej o długości 7–12 mm i szerokości 4–6 mm, nagie, tylko gruczołowo nakrapiane, z rzęskami u nasady.
Kłoski cylindryczne, w dolnej części ze znacznie rozmieszczonymi kłoskami.
Kwiaty biseksualne lub funkcjonalnie żeńskie, z karłowatymi pręcikami.
Kielich o długości 3–4 mm, rurka kielicha na grzbiecie owłosiona lub naga, korona o długości 5–7 mm (krótsza u roślin funkcjonalnie żeńskich), kolor od jasnego do głęboko różowego, rzadko do czysto białego.
Owoc jest twardy.
Zamienniki:
Różni się od bardzo rzadkiej Thymus Pulegioides subsp. Carniolicus nagimi liśćmi.
Zastosowanie:
Roślina lecznicza o dużej zawartości olejków eterycznych, przechowywanych w gruczołach olejkowych na częściach nadziemnych.
https://botany.cz/cs/thymus-pulegioides/