26-03-2025, 21:18
Viscum Obscurum
Występowanie:
Gatunek ten pochodzi z Afryki Południowej i Suazi, a jego niewielki obszar rozciąga się od doliny rzeki Touwsrivier w prowincji Przylądek Zachodni do prowincji Limpopo.
Ekologia:
Występuje w zaroślach i rzadkich lasach od wybrzeża morskiego do wysokości prawie 1600 m.
Rośnie epifitycznie na szerokiej gamie roślin drzewiastych, np. na Akacjach ( Acacia ), Sumakach ( Rhus ), Oliwkach ( Olea ), drzewach z rodziny Celastrowatych i innych.
Opis:
Roślina pasożytnicza, dwupienna; gałązki do 1 m długości, jasnozielone, czasem lekko szarawe; międzywęźla są sześciokątne, gdy są młode, mają (2,5–)3,5–4 cm długości i 1–2 mm szerokości.
Liście naprzeciwległe, odwrotnie jajowate do obłych, długości (1,5–)2,5–3,5(–5) cm i szerokości 0,5–1,5 cm, trójnerwowe, klinowate u nasady, z niewyraźnym ogonkiem, całobrzegie, zaokrąglone na wierzchołku.
Kwiaty są jednopłciowe, posiadają 2–4 płatki; kwiaty męskie są siedzące w kątach podsadek w liczbie 2–3(–5), pręcików jest zwykle 4; Kwiaty żeńskie są najczęściej pojedyncze lub, rzadziej, zebrane w szypułkowe grona po 2–3, zalążnia jest niżej, z pojedynczym zalążkiem. J
agoda wyrasta na łodydze o długości 4–5 mm, ma kształt kulisty do elipsoidalnego, średnicę 6–7 mm, jest żółtawobiała do różowej.
Zagrożenie i ochrona:
W Czerwonej Księdze flory Republiki Południowej Afryki (2009) gatunek ten został uznany za gatunek najmniejszej troski (LC).
https://botany.cz/cs/viscum-obscurum/